Čo by mala obsahovať lekárnička:

V tomto článku by som rád načrtol verejnosti ako by asi mala vyzerať lekárnička prvej pomoci na cesty a čo by mala obsahovať. O prvú pomoc už sa nejaký čas zaujímam a niekoľkokrát som ju už poskytoval, takže určité znalosti mám.

Prvým krokom k založeniu lekárničky je výber správneho puzdra . Na farbe a designe vôbec nezáleží, takže podľa týchto parametrov prosím nevyberajte. Dôležitý je hlavne materiál a vnútorný priestor. Materiál voľte taký, ktorý veľa vydrží. Lekárničku budete totiž pravidelne nosiť so sebou v batohu medzi ostatnými vecami a ak bude puzdro nekvalitné, rýchlo sa zničí.

Materiál by teda mal byť z umelých vlákien, výhodou je rip - stop tkanina. Na škodu nie je ani vnútorný záter proti premoknutiu, dnes už to býva štandardne vlastnosť väčšiny puzdier.

Veľkosť by mala byť minimálne 17x10x5cm. Záleží na Vás či zvolíte menšiu alebo väčšiu lekárničku. Ja osobne ale dávam prednosť väčším. Ich výhodou je lepšie členený vnútorný priestor a veci Vám z nej nevypadnú akonáhle ju otvoríte. Ako už som spomenul, vnútorný priestor by mal byť vhodne členený a mal by obsahovať upínacie gumičky a priehradky. Dovoľujem si tvrdiť čím viac, tým lepšie.

Rýchlosť, s ktorou v lekárničke nájdete čo potrebujete môže v krajnom prípade znamenať aj rozdiel medzi životom a smrťou. Je to síce trochu nadsadené ale z vlastnej praxe viem aké je dôležité vyznať sa vo vlastnej lekárničke.

 

Vybavenie:

A teraz už k samotnému vybaveniu. Začneme vybavením bežnej turistickej lekárničky. Je to minimum čo by mal aspoň jeden člen expedície mať vždy zo sebou. Pre prehľadnosť ho rozdelím do niekoľkých skupín a vypíšem formou zoznamu.

 

Dezinfekčné prostriedky:

Jodisol roztok - 3,6 g pero

Septonex - 5g

 

Obväzový materiál:

2x hydrofilné ovínadlo

Obväz hotový sterilný č.2

Obväz hotový sterilný č.3

Pružné ovínadlo pletené + háčiky

Trojrohá šatka (lepšia pletená)

Mastný tyl (stačí 7,5 x7, 5cm)

 

Ostatné:

Jeden pár gumových rukavíc

Izotermické alu fólie (zlato-strieborná)

Vodeodolná náplasť s vankúšikom

Textilná náplasť cievková (1,25 alebo 2,5 cm)

Pinzeta

Nožnice so zaoblenou špičkou

Nožnice manikúrové

Tučná striekačková ihla

Zatváracie špendlíky

Liehová fixa

Zapaľovač

Žiletka alebo skalpel

Očné kvapky (natural tears apod)

Zatváracie špendlíky (min. 2)

 

Lieky voľnopredajné:

Paralen 500

Acylpyrín

Ibalgin 400

Ibalgin 200

Živočíšne uhlie

Glukóza

 

Lieky na predpis:

Endiaron (na hnačku)

Dorziflexie (tlmí napätie svalov)

TRALGIT alebo DHC (na ťažkú ​​bolesť)

Coxtral (na miernejší bolesť)

Xyzal alebo Claritine (na alergiu)

+ Ďalšie lieky ktoré pravidelne užívate, napr. inzulín a glukóza pre diabetikov

 

Vysvetlivky k jednotlivým bodom :

20170606 195431

Mastný tyl je štvorček látky napustený vazelínou. Je hydrofóbna, teda sa neprilepí na ranu. Hodí sa k priložení na popáleniny alebo na rany, kde hrozí prilepenie obväzového materiálu na ranu. Následné odtrhnutie by ranu znovu otvorilo. Izotermická alu fólia je podľa môjho názoru vôbec najdôležitejšia vec v celej lekárničke. Ľudia v horách najčastejšie umierajú na podchladenie alebo šok. Obidvom možno predísť, ak sa človek zabalí do tejto prikrývky. Je lepšie zabaliť do nej akéhokoľvek zraneného čakajúceho na odbornú pomoc. Predídete tým vzniku vážnejšieho šoku. Nožnice so zaoblenou špičkou sú určené hlavne na prestrihávanie oblečeniu, keď sa potrebujeme rýchlo dostať k rane a na strihanie náplastí a obväzov. Tučná striekačková ihla sa dá skvele použiť na prepichovanie pľuzgierov . Samozrejme názory na to, či pľuzgiere prepichovať, prestrihávať alebo nechať tak sa rôznia. Podľa mňa je ale lepšie pľuzgier, u ktorého hrozí pretrhnutie radšej prepichnúť sterilnou ihlou a prelepiť náplasťou, než aby sa pretrhol a spôsobil veľmi bolestivé zranenia. Liehová fixa sa používa na zapísanie času poranenia a použitých liekov treba na ruke chorého alebo kamkoľvek, kde nehrozí zmazanie informácií. Tieto informácie môžu totiž veľmi dobre pomôcť zdravotníkom. Zapaľovačom môžeme sterilizovať niektoré nástroje. Glukóza sa používa na hypoglykemický šok, teda stav, pri ktorom je v krvi nedostatok cukru, teda energie pre organizmus. Môžu si ho privodiť športovci, ktorí nepokryjú svoj ​​energetický výdaj dostatočným príjmom potravín bohatých na cukry alebo diabetici, ktorí si pichli väčšiu dávku inzulínu. Acylpyrín je liek všetkým známy. Menej ľudí však vie, že sa dá použiť aj pri infarkte. Chorému dáte rozhrýzť jednu tabletu. Liek totiž riedi krv a zlepší tým priechodnosť krvi cievami. Pri použití nezabudnite túto skutočnosť nahlásiť zasahujúcim zdravotníkom. U Liekov na predpis sa na podrobné informácie opýtajte svojho obvodného lekára . Neuvážené zaobchádzanie s týmito liekmi môže chorému ešte priťažiť !

 

Autor článku: Martin Kubeček (záchranár)