Pŕhľava dvojdomá (Ľudovo Žihlava):

Väčšina ľudí sa jej snaží vyhnúť, pretože vie nepríjemne poprhliť. No napriek tomu je to jedna výborná liečivá rastlina. Má mnoho liečivých účinkov a dá sa rôzne využiť. Určite všetci dobre poznáte žihľavový šampón, ktorý podporuje rast vlasov. Ďalej sa zo stoniek žihľavy po naklepaní dá upliesť improvizovaný špagát. Žihľava je jedlá rastlinka obsahuje vitamín C, železo a ďalšie zdraviu prospešné látky.

Zbiera sa:Zberajú sa listy a vňať.

Obdobie zberu: - Marec - Oktober. 

Využitie a liečivé účinky: - Zlepšuje látkovú výmenu a pomáha pri cukrovke, žltačke, ochoreniach pečene, žlčníka a žlčových ciest. Pri poruchách menštruačného cyklu a pri klimaktériu. (Čaj)

- Nadzemné časti obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ktorý pomáha zabezpečiť dôkladné vstrebávanie železa z rastliny do tela. Žihľava obsahuje železo a je vhodná pri chudokrvnosti. Podporuje tvorbu krvi. Keď ľuďom chýba železo dostavia sa stavy únavy a vyčerpanosti a práve vedy je vhodná žihľavová kúra. (Čaj)

- V kozmetike sa silný zápar žihľavovej vňate používa na oplachovanie vlasov, posilňuje pokožku na hlave a odstraňuje lupiny. Vlasy zhustnú, stanú sa mäkkými, lesklými a dobre sa češú.

- Používa sa pri chorobách močových ciest, pridáva sa do urologických čajov s močopudnými účinkami, u pánov pri chorobách prostaty. (Čaj z koreňa)

Žihľava však okrem čaju môže poslúžiť aj ako súčasť nášho jedálnička. Používa sa ako alternatíva špenátu - príprava je rovnaká ako pri špenáte, využívajú sa mladé lístky a výhonky. Ďalej zo žihľavy môžeme spraviť výbornú praženicu. Stačí ju nakrájať na drobno a opražiť spolu s cibuľkou. Pridať vajíčka a skvelá a zdravá praženica je na svete. Ja ju pridávam aj do smrhovej praženice. 

- Pokojne si žihľavu pridajte aj do vášho zeleninového šalátu. Pomôže vám prečistiť krv a vďaka vysokému obsahu vitamínu C prispeje okrem iného aj k lepšej imunite.

- Ďalej môžeme mladú žihľavu mixovať spolu s vodou a banánom a takýto žihľavový koktail piť na prečistenie organizmu. Najlepšie hneď z jari a žihľavový koktail si dopriať raz denne po dobu dvoch týždňov. Bohato stačí rozmixovať 5 žihľavových vňatí( mladučké konce), 1banán a trocha vody.

 

Obrázky žihľavy:

 

Video z pátrania po žihľave: