Cesnak medvedí:

Každú jar sa teším na túto parádnu liečivú a hlavne chutnú rastlinku. Medvedí cesnak s maslovým chlebom je proste super. Chutí niečo medzi pažitkou a cesnakom :-) Poznali ho už naši predkovia Slovania, ktorý ho s obľubou jedávali.

Nie je oblúbený len u ľudí. Konzumujú ho aj medvede, ktoré sa preberajú po zimnom spánku. Dopĺňajú ním vzácnu energiu a vitamíny. Najlepšie je jesť ho zasurova bez tepelnej úpravy. Vtedy obsahuje najviac vitamínov a liečivých látok. Varením sa tieto prospešné látky ničia. Pri zbere si dávajte pozor na zámenu s jedovatou Konvalinkou a Jesienkou obyčajnou. Treba si popozerať atlas či obrázky na internete,porovnať a napozerať si tieto rastlinky aby ste ich vedeli spoľahlivo rozoznať. Základný rozpoznávací znak: Cesnak medvedí vonia vždy po cesnaku. Keď ho požujete musíte cítiť cesnak. Môžete ho uchovať v chladničke cca týždeň. Poprípade dať do mrazáku.

Zbiera sa: - Listy.

Obdobie zberu: - Marec - Máj.

Využitie a liečivé účinky: - Využitie v kuchyni : čerstvé nadrobno nakrájané listy výborne chutia s maslovým chlebom, môžu sa ním ochucovať polievky (pridáva sa do hotovej nevarí sa), do zeleninových šalátov atď...

- Je veľmi vhodný na jarné prečistenie organizmu, reguluje činnosť žalúdka, podporuje trávenie, urýchľuje hojenie rán a vredov, zmierňuje kŕče a ničí črevné parazity. Taktiež účinkuje proti nespavosti, znižuje obsah cholesterolu a cukru v krvi...

- Vo farmácii sa používa na žalúdočné a črevné dezinfekcie a dokázané sú i antibakteriálne vlastnosti. Šťava z čerstvej rastliny 2 až 3x denne po pol čajovej lyžičky. Tento prípravok sa indikuje najmä pri hnilobných a kvasných žalúdočných ťažkostiach a pri zápaloch tenkého čreva akéhokoľvek pôvodu.Ako pomocná liečba, najvýznamnejší antisklerotický účinok má predovšetkým jeho šťava (Zasurova).

- Prečistí obličky, močové cesty, podporuje močenie (Zasurova).

- Detoxikácia znižuje škodlivý vplyv nikotínu na ľudský organizmus (Zasurova).

- Podporuje hojenie otvorených rán (Obklad).

- Pomáha pri liečbe žalúdočných vredov (Zasurova).

- Účinkuje proti závratom, tlaku v hlave, úzkosti, skľúčenosti a hučaniu v ušiach (Zasurova).

- Nakrájané listy sa môžu uložiť aj na zimu. Fľašu naložíme až po hrdlo nakrájanými listami a zalejeme alkoholom (ražným 38% -40%, môže byť aj vodka) a na dva týždne necháme vylúhovať na slnečnom mieste, potom scedíme a používame po kvapkách (pijeme, alebo natierame rany). 10 -15 kvapiek na ráno s malým množstvom vody.

 

Obrázky Cesnaku medvedieho:

 

Video z pátrania po Cesnaku medveďom: