Černice:

 qwqssaw

Kto by ich nemal rád však? Tento chutný dar našej prírody je mimoriadne zdravý. Výborné je, že ani nepotrebujeme vlastnú záhradku. Natrafíme na ne skoro po celom Slovensku. Černice hladajte hlavne na rúbaniskách a okraji lesa. Pravé lesné černice dozrievajú okolo augusta. Určite sa na ne vyberte je to veľmi zdravá lahôdka. Môžete ich skladovať v mrazáku a pridávať do zmrzliny či pudingu. Dá sa z nich spraviť skvelý džem či sirup. Poprípade môžete vyskúšať: Zálesácke černicové placky.

Pre tých, ktorí vlastnia záhradku a nechce sa im behať po lese máme tiež skvelú správu. Černice sú nenáročné na pestovanie a bez problémov si ich dopestujete aj vo svojej záhradke. Dokonca si môžete zohnať aj vyšľachtené odrody bez tŕňov. Poďme si povedať aké sú tieto plody zdravé.

 

Černice a ich účinky na zdravie:

rrrwwwqw

- Černice obsahujú množstvo vitamínov, hlavne vitamín C, B, K, E, A a ďalšie zdraviu prospečné látky ako betakarotén, zinok, selén či omega 3.

- Podporujú celý imunitný systém človeka.

- Podpora organizmu pri prechladnutí.

- Pomáhajú čistiť krv a posilňujú krvné cievy sú vhodné pri chudokrvnosti.

- Znižujú cholesterol.

- Černice majú silné detoxikačné účinky dokonca sú vhodné ako prevencia rakoviny.

- Majú silné protizápaľové účinky.

- Udržujú zdravé trávenie a dokonca sú účinné aj proti hnačke.

Tak čo presvedčili sme Vás o zdraví týchto našich lesných pokladov? Pokiaľ áno určite sa na černice vyberte či už do voľnej prírody alebo sa ich pokúste dopestovať vo Vašej záhradke. Urobíte tak niečo pre svoje zdravie a zároveň budete mať chutnú maškrtu :-)