Púpava lekárska:

 

Púpava lekárska, pozná ju snáď každý. Je to čarovná rastlinka, ktorá sa dá využiť na mnoho spôsobov. Vyskúšať môžete napríklad výborný nepravý med z púpavy. Koreň púpavy po oškriabaní a opláchnutí môžete narezať na menšie kúsky a opražiť v ešuse. Upražený koreň zalejeme horúcou vodou a máme náhražku kávy. Mladé púpavové listy sa dajú jesť za surova. Používajú sa do jarných šalátov. Celá rastlinka je jedlá. Jedia sa aj stonky s kvetmi aj keď stonky sú trocha horké. Hovorí sa že päť surových stoniek a kvetov púpavy denne dokáže prečistiť krv. Zo štavy zo stoniek sa dá vyrobiť lepidlo. 

Zbiera sa: - Využiť sa dá skoro celá rastlinka.

Obdobie zberu: - Apríl - Máj.

Využitie a liečivé účinky:V ľudovom liečiteľstve sa odporúča na prečistenie krvi a zvýšenie tvorby krvi, na zní­ženie krvného tlaku a podporu krvného obehu, ako podporné liečivo pri cukrovke (pre vysoký obsah inulinu).(Čaj aj za surova).

Na šesťtýždňové kúry pre reumatikov (denne za hrsť čerstvých listov s citrónom).

- Odbúrava z tela cholesterol a toxíny. Má močopudné účinky. Je vhodná pri močových kameňoch, vtedy je možné vypiť denne aj 1 liter čaju na prepláchnutie močových orgánov.

- Púpava zbieraná včasne na jar je vhodná na prípravu šalátov a je plná vitamínov C a B2.

- Horké látky (nepravé horčiny) podporujú vylučovanie tráviacich enzýmov a žalúdočnej kyseliny, čím zlepšujú trávenie a zvyšujú chuť do jedenia. Preto sa podáva pri nechuti do jedenia a zníženej tvorbe žalúdočnej šťavy spojenej so zlým trávením (Čaj).

- Koreň sa po upražení a zaliati horúcou vodou používa ako náhražka kávy.

 

Obrázky Púpavy lekárskej:

 

 

Video z pátrania po Púpave lekárskej: