Baza čierna:

 Baza čierna je výborný a všestranný strom ktorý mám veľmi rád. Poskytuje nám toho naozaj dosť. Keď idete okolo rozkvitnutej bazy jej vôňa je neuveriteľná. Z bazových kvetov sa robí výborný Sirup a výborná Šumivá limonáda. Na dreve bazy čiernej rastie liečivá jedlá huba Judášovo ucho. Z dreva bazy čiernej sa dajú robiť píšťalky a fujary. Ďalej nám poslúži ako vrták pri zakladaní ohňa za pomoci trenia tzv. Hand drillu.

Zbiera sa : - Kvety a plody

Obdobie zberu : - Kvety: Máj - Júl , Plody: September - Október

Využitie a liečivé účinky : - Jedna z najlepších liečivých rastlín ktorá funguje pri chrípke a prechladnutí. Pýtate sa ako? Ja to robím nasledovne. Navarím si liter bazového čaju. Ľahnem do postele a hodím na seba aspoň dva paplóny. Ležím a potím sa popritom popíjam bazový čaj. Je to až neuveriteľné ako sa z bazového čaju skvele vypotíte a rýchlo zbavíte choroby :-) (Čaj)

- Podporuje potenie a znižuje teplotu. Je účinná pri všetkých bežných chorobách ako chrípka, angína, bronchitída, kašeľ, nádcha, zápal dutín. (Čaj)

- Kvety bazy sú močopudné. Majú čistiaci účinok na naše telo. Zbavuje nás kyseliny močovej a pomáhajú pri problémoch s močovými cestami a obličkami. (Čaj)

- Uvoľnuje zápchu. (Čaj)

- Bazový list pomáha pri bolestiach kolena, dokáže "vytiahnuť vodu z kolena". Listy treba nadrviť aby pustili šťavu. Touto kašovitou šťavou sa obloží koleno a previaže gázou. Necháme hodinu učinkovať. (obklad)

Plody Bazy: Nejedzte ich surové. Za surova sú vo väčšom množstve mierne jedovaté! Plody zbierame začiatkom jesene. Plody obsahujú vitamín A a C a používajú sa na výrobu lekváru, sirupu, džemu, vína či na sušenie. Tepelnou úpravou sa jedovatosť stráca.

 

Obrázky Bazy čiernej:

 

 

 

 

Video z pátrania po baze čiernej: