Lov Úhora riečneho:

20170527 221005

Úhor riečny je nádherná, zaujímavá a zároveň aj trochu tajomná ryba. Stavbou svojho tela pripomína skôr hada ako rybu. Mne osobne sa úhor veľmi páči a už od detstva ma táto ryba fascinuje. V našich vodách žijú iba samice. Samce sa zdržiavajú v brakických vodách. Sú to vody zmiešané (sladká a slaná) v oblasti ústia riek do morí. Keďže sa predpokladá, že úhory sa rozmnožujú v Sargasovom mori majú naši krásny úhoríci pred sebou dlhú životnú cestu. Celý kolobeh trenia úhora a jeho putovania do Sargasového mora ešte nie je dobre preskúmaný, takže Úhor riečny pre nás ostáva tajomnou rybkou.

 

Pár zaujímavostí o Úhoroch:

20170528 084534

- úhory majú výborný čuch a využívajú ho pri hľadaní potravy.

- Krv z úhora je vysoko jedovatá. Má podobné účinky ako jed vretenice. Pri tepelnej úprave nad 60 °C sa jedovatý toxín rozkladá.

- úhor má jedno z najchutnejších mäsiek. Je to vyhľadávaná pochúťka, výborný je napríklad udený.

 - Keď chcete úhora ukludniť obráťte ho a prejdite mu prstami po bruchu ako by ste ho chceli pohladkať. Úhor padne do "tranzu" a ostane nehybný. Takto mu môžete vybrať háčik. V tomto tranze by nemal ostať príliš dlho aby ste mu neublížili (prebudíte ho postrčením). Tu si to môžete pozrieť na videu čas od 22:10

 

Lov Úhora riečneho:

20170527 212309

Najlepšie mesiace na lov úhora riečneho sú máj, jún a júl. Úhory lovíme hľavne za súmraku a v noci. Vo dne berú väčšinou pred búrkou, počas silných sparných dažďov či pri záplavách a zväčšenom prietoku vody kedy vyrážajú hľadať potravu. Počas letných slnečných teplých dní sa oplatí na úhora vyrážať až po zotmení na noc. 

 Ako nástrahu môžeme použiť dážďovky, hnojové červy či keď už je to povolené rybku či časť rybky. Ja osobne najradšej chytám na červy. Či už dážďovky alebo hnojáky, na oboje úhory berú výborne. Veľakrát hlavne na plavák chytávam úhory len kúsok od brehu do 5m.

 

Montáže na Úhora:

20170528 084459

Úhor je silná, rýchla a veľmi mrštná ryba. Pri zdolávaní sa dokáže zamotať o trávu, konáre či iné vodné prekážky. Preto je najlepšie ho čo najskôr dotiahnuť ku brehu. Montáž na úhore používam úplne čo najjednoduchšiu. Chytávam buď na ťažko alebo na plaváčik. Nástrahu treba položiť až na dno.

 

Montáž na ťažko:

20170526 185906

20170526 185917

- Ťažšie olovo, zarážka a háčik na úhora. Ako nástrahu používam plný háčik červov (dážďovky či hnojáky).

 

Montáž na plavák:

sss

20170524 101849

- Plaváčik s fosforovou tyčinkou(svietiacou) keďže chytáme hlavne v noci, bročky a háčik. Ako nástrahu používam plný háčik červov (dážďovky či hnojáky).

Prajem Vám Petrov zdar priatelia!