Ako získať pitnú vodu:

V našich zemepisných šírkach je pitnej vody dostatok. Horské pramene, potoky, studničky sú výborným zdrojom pitnej vody. V naších končinách je ich dosť, takže problém s pitnou vodou by ste mať nemali. Najlepšie je nájsť horskú studničku či prameň. Slovensko je na horské studničky a pramene veľmi bohaté.

V prípade núdze sa dá piť aj voda z potoka, rieky či jazera. Tú je však treba prevariť alebo použiť tablety na dezinfekciu vody. Ak žijú v potoku či rieke pstruhy a raky je to dobrý znak čistoty vody.

Nasledujúce zdroje sa dajú použiť pokiaľ nie je v dosahu prameň, potok či rieka:

Rosa:

Voda na pitie sa dá získať aj z rosy. Omotajte si okolo nôh staré handry v prípade núdze kúsky oblečenia a prechádzajte sa po tráve pokrytej rosou pred východom slnka. Keď sa handra nasaje vodou, vyžmýkajte vodu do nádoby a pokračujte. Pôvodný obyvatelia Austrálie sú vraj schopní takto nazbierať až jeden liter vody za hodinu.

 

Dážď/Ľad/Sneh:

Keď prší, získanie pitnej vody nie je až taký problém. Stačí si nachystať nádobu na zachytávanie vody. Z ľadu a snehu získame pitnú vodu topením.

 

Rastliny:

Hľadajte rastliny, ktoré majú listy v tvare lievika, kde sa drží voda.

 

Kondenzácia:

Igelitový sáčok navlečte na vetvu, kde sa nachádza najviac listov a pevne uviažte. Táto metóda funguje najlepšie, keď sú teplé dni a studené noci.

 

 V nasledujúcom videu Vám kamarát Bear Petr ukáže ako na vodu:

Úprava,filtrácia a dezinfekcia vody, viac v článku TU.