Brezová miazga:

Brezová miazga je 100 % rastlinná voda. Je to vynikajúci produkt brezy, ktorá cez svoj koreňový systém prefiltruje obyčajnú vodu, zbaví ju toxínov, potom ju obohatí organickými látkami, živinami, vitamínmi, antioxidantmi a minerálmi.

Brezová miazga sa zbiera len na jar, keď stromy začínajú žiť. Aj preto je taká vzácna. Rokmi ľudia zistili, že táto voda má "omladzujúce účinky". Po zime dodá nášmu telu cenné minerály a antioxidanty. Upevňuje nervový systém, aktivuje látkovú výmenu a celkovo naštartuje organizmus. Po dlhej zime je to taký prírodný "energeťák".

 

Zber brezovej miazgy:

Brezová miazga začína tiecť v období (marec-apríl), keď stromy začínajú žiť. Tesne predtým ako vyrašia mladé lístky.

Obdobie zberu trvá len 1-2 týždne a záleží od nadmorskej výšky kedy začne(vo vyšších polohách samozrejme neskôr). Záleží to aj od toho aká túhá zima bola a podobne.

miazga

Najčastejší spôsob odberu je: Nožom napichnúť brezu do kmeňa cca 0,5 cm až 1cm hlboko. Do dierky  vsunieme zastrúhané drievko, po ktorom nám bude brezová miazga stekať do pripravenej nádoby.

 

Dôležité zásady pri odbere!

1.) Z jedného stromu neberte veľké množstvá miazgy max 0,5 až 1liter pretože tým zbytočne strom vysilujeme. Pri veľkých odberoch sa z toho strom nemusí spamätať a môže uschnúť.

2.) Nikdy neosekávame kôru brezy! Kôra strom chráni pred parazitmi a škodacami. Odber treba robiť na mieste kde sa dá strom jemne (menšia ranka) napichnúť. 

3.) Napichujeme iba dospelé jedince briez v žiadnom prípade nenapichujte mladé stromčeky nakoľko by sa z toho nemuseli spamätať.

4.) Dieru po vpichu je treba po odbere dôkladne ošetriť! Poriadne ju prstom zatlačíme a zatrieme štepárskym voskom. Nakoniec môžeme ešte "pricapnúť" hlinou.

5.) Bez štepárskeho vosku odber brezovej miazgy nerobte! Rana by bez ošetrenia vytekala ešte niekoľko dní a strom tak prichádzal o cenné živiny.

Brezová miazga má takú jemne sladkú chuť môžeme ju dochutiť plátkom citrónu a uchovať cca 1 týždeň v chladničke.

Podobne ako brezová miazga sa dá zbierať aj miazga z Javora.

 

Ošetrenie rany:

miazga11

miazga1111

Video odber miazgy: