Pražené bukvice:

Na jeseň ich je v bukových lesoch plný les. Áno píšem o plodoch buka - bukviciach. Obľúbené jedlo divočákov ale aj nás zálesákov :) Vlastne ani sa to nedá nazvať ako jedlo ale iba ako taká malá chuťovka. Bukvíc sa dá nazbierať behom chvíle veľký počet, dôležité je aby sme boli v bukovom lese a vystihli priazdnivý rok. V ihličnatom lese ich budete hľadať márne :D

Pozor bukvice sa vytvárajú v striedavých cykloch. Nie každý rok je na bukvice hojný. Niektoré roky môžete nájsť búkvíc pomenej alebo vôbec. Poprípade budú vo vnútri prázdne.

Bukvice sa dajú jesť aj za surova stačí ich rozlúsknuť a zjesť jadierko, ktoré je veľmi chutné. Keď chodím po jesennej prírode vždy si nejaké rozlúsknem. No pozor v surovom stave by sa nemali pojedať vo väčšom množstve, pretože sú pre človeka mierne jedovaté vďaka obsahu tanínu. Tepelnou úpravou táto toxikácia značne klesá, preto je lepšie keď si ich radšej opražíme. Po upražení sú chutnejšie a chrumkavejšie :)

Takže pýtate sa ako na to ? Nie je nič jednoduchšie, nazbierame si bukvice a hodíme ich do ešusu. Pár minútiek ich na miernom ohníku pražíme nelúpané v šupke. Nezlaknite sa keď Vám sem tam nejaká strelí. Ak už budú dostavať zlatistú farbu máme hotovo.

Upražené idú ľahšie šúpať a chutia skvelo. Dobrú chuť.

Ešte taká zaujímavosť: Naši predkovia Slovania si ich radi takto pri ohni pražili lúskali a debatovali. Upečte si ich pri večernom táboráku a o chutnú pochúťku a zábavu s lúskaním máte postarané :)