Dezinfekcia a filtrácia vody:

Existuje päť základných znečistení vody: kal, toxické látky, baktérie, vírusy a parazity. Vo všeobecnosti na úpravu pitnej vody môžme použiť: destiláciu, prevarenie (podobné destilácii), filtráciu alebo chemické prípravky/tabletky. Filtrácia nezaručí úplnú zdravotnú nezávadnosť vody a odporúča sa kombinovať s prevarením.

Najúčinnejšie a najjednoduchšie je zakúpiť si špecialne tablety, kvapky či filtre na úpravu vody.

Ak ich so sebou nemáme, môžeme použiť nasledujúce spôsoby:

 

Prevarenie:

Prevarenie vody je oddávna používané na odstránenie mikroorganizmov. Ak sa robí správne, tak odstráni väčšinu baktérií, ale nie všetky. Väčšina baktérií, ktoré spôsobujú hnačkové ochorenia umiera už pri teplote 60 °C. Vírus hepatitídy typu A odstránia až teploty nad 85 °C. Absolútnu sterilitu by voda dosiahla pri teplote 136 °C. Po prevarení voda stráca chuť, ale keď ju prelejete párkrát z nádoby do nádoby, chuť sa jej vráti. Rovnako aj pridaním štipky soli alebo rozdrveného dreveného uhlia. Odporúča sa variť vodu 1 minútu, keď ste na úrovni mora a pridať jednu minútu každých 300 metrov nadmorskej výšky. 10 minút varu je dostačujúcich nech ste kdekoľvek.

 

Dezinfekcia vody v Pet-flašiach:

Jedná sa o švajčiarsky sterilizačný program (Solar Water Disinfection), ktorý umožňuje zaistiť pitnú vodu na mnohých miestach sveta, kde nemajú obyvatelia planéty žiadny prístup k pitnej vode. Robí sa to veľmi jednoduchým spôsobom – stačí vziať bezfarebnú PET fľašu, poriadne ju umyť, naplniť ju nie príliš kalnou vodou a položiť na kovový podklad ak nemáme možeme položiť aj na zem. Potom stačí nechať fľaše približne šesť hodín na slnku a UV žiarenie vo vode zahubí škodlivé baktérie, víry i prípadné parazity.

 

Pokiaľ chcete zefektívniť tento spôsob, postupujte nasledujúcim spôsobom:

1. Berte len čistu a novu PET fľašu, bez škrabancov.

2. Zaplňte ¾ objemu fľaše čistou vodou. Pokiaľ takúto možnosť nemáte, použite filter z piesku v ponožke alebo akýkoľvek podobný filter.

3. Silne traste fľašou cca 30 sekúnd, aby sa vo vode rozpustilo maximálne množstvo kyslíku.

4. Dolejte zbytok a fľašu zavrite.

5. Umiestnite fľašu na slnečné miesto na 6-8 hodín. Svetlý kameň, fólie, alebo lesklý kov pomôžu urýchliť proces.

6. Pokiaľ nie je veľmi slnečno alebo voda nie je dostatočne čistá, nechajte fľašu na slnku niekoľko dní.

7. Potom už máte vodu úplné vydezinfikovanú (99,9% živých organizmov bolo zničených).

 

Ako to funguje?

Voda sa čistí za pomocou troch mechanizmov.

1. Lúče UVA reagujú s kyslíkom, rozpusteným vo vode a vytvára vysoko reaktívne formy kyslíku (voľné radikály kyslíku a peroxidu vodíku). Tieto reaktívne formy potom ničia mikroorganizmy.

2. UVA tiež zabraňuje množeniu baktérii tím, že narušuje ich DNA.

3. Zahriatie vody infračerveným žiarením. Pokiaľ teplota vody prekročí 50°, dezinfekcia prebehne trikrát rýchlejšie.

 

Filtrovanie:

Vodu môžete prefiltrovať cez improvizovaný filter. Keď voda prejde vrstvou tkaniny, piesku a rozdrveného dreveného uhlia. Ideálne je, vyrobiť rúru z kôry stromov alebo z konára, z ktorého vydlabete stred (alebo odrežete dno z plastovej fľaše), ďalej vytvoriť vrstvu tkaniny (listy, tráva, mach…), potom piesku, vrstvu uhlia, piesku a opäť tkaniny. Pokiaľ vrstvu rozdrveného uhlia poriadne utlačíte a bude dosť silná, tento filter by mal vodu zbaviť nebezpečných bakteriofágov. Vodu potom prevarte, pokiaľ môžete.

Zem má tiež schopnosť vodu filtrovať. V prípade, že ste v blízkosti stojatej vody a chcete sa napiť, vyhĺbte jamu 15 metrov od zdroja. Voda, ktorá vám vyplní vykopanú dieru je už prefiltrovaná podložím. To isté dokonca platí aj pri morskej vode, 50 metrov od brehu by ste vo vyhĺbenej jame mali nájsť sladkú vodu. Čím ďalej od mora, tým kvalitnejšiu vodu získate. Samozrejme ak sa breh výraznejšie nedvíha. To by ste sa teda nakopali… :)

Vodu môžete prefiltrovať aj cez niekoľko vrstiev látky.