Topinambur - Slnečnica hľuznatá:

20181010 164746

Pri prechádzke popri rieke často narážam na menšie ľány tejto zaujímavej jedlej rastlinky. Čo som si tak všimol u nás sa s ňou najčastejšie stretávam popri riekach a potokoch. Jedná sa o nepôvodnú dovezenú rastlinu, ktorá pochádza so Severnej Ameriky. Je to pomerne invazívny druh, takže pri jej výsadbe treba dávať pozor na to aby sa rýchlo nerozšírila do okolia. Často ju ľudia pestujú aj ako okrasnú rastlinku pre jej krásne žlté kvety.

 

Prečo o nej vôbec píšem?

20181008 180248

Topinambur je vynikajúca rastlinka, ktorú možno v zálesactve či survivale využiť v náš prospech. Pod zemou vytvára jedlé a chutné hlúzy, ktoré sú o niečo menšie ako naše klasické zemiaky. Z topinamburu tak môžete pomerne rýchlo získať dostatok výživného jedla. Hlúzy topinamburu sa dajú jesť surové, dajú sa variť či upiecť na ohni.

20181008 180259

Perfektné je, že dozrievajú na jeseň a zberať ich môžete celú jeseň, zimu až do jari. To znamená zrovna v období kedy je to s potravou v prírode pomerne ťažké. Na jeseň ich najdete veľmi ľahko podla krásnych žltých kvetov. V zime ostáva len drevnatejšia stonka a na jej koncoch zoschnuté kvety. Najlepšie je keď si ju vyhliadnete na jeseň a potom v zime sa vrátite na dané miesto a naučíte sa ju rozpoznávať.

20181010 164835

Na miesta kde nájdete topinambur sa môžete vracať aj ďalšie roky, pretože tam bude rásť. Je to viacročná rastlinka. V priemere dorastá do dĺžky 2-3metre.

 

Topinambur má aj liečivé účinky!

20181010 164138

Topinambur má aj množstvo liečivých účinkov. Pár z nich Vám napíšem:

- keďže obsahuje inulín je vhodná pre diabetikov a napomáha v liečbe cukrovky. 

- je to prírodný antioxidant, ktorý z tela odbúrava množstvo škodlivých látok.

- obsahuje množstvo vitamínov A, B1, B2, C a D.

- je to vhodná potravina pri obezite a zvýšenom cholesterole.

- Má prospešné účinky na črevné prostredie.

 20181008 181510

Náš tip! Vyskúšajte ho pečený na uhlíkoch v pahrebe. Môžete ho jesť aj za surova či pripraviť z neho topinamburové placky (podobne ako placky zemiakové). Môžete ho pár minút povariť v ešuse alebo nastrúhať do šalátov. Fantázii ako ho využiť sa medze nekladú. Dobrú chuť!