Január v prírode:

januarvpridore454

Máme tu január mesiac kedy naša príroda "odpočíva". Keď je dobrá zima tak je počas tohto mesiaca skoro celé Slovensko pod snehovou prikrývkou. Aj keď posledné roky tomu tak nie je a sneh sa počas celého januára udrží len vysoko v horách. Je to mesiac kedy je v prírode citeľný nedostatok prírodnej potravy. Väčšina vegetácie odpočíva pod snehom.

Pre lesnú zver a vtáctvo je to ťažký mesiac, nakoľko na získanie potravy musia vynaložiť veľa svojích síl. Mesiac Január, vie byť v prírode krutý ale zároveň aj krásny. Zima a mráz vedia častokrát v prírode vyčariť veľké divadlo. Poďme si povedať, na čo by sa v januári nemalo zabudnúť:

 

Myslite na vtáctvo:

wqwqwq25452

V januári by ste mali myslieť na naše vtáctvo. Hlavne v tie dni kedy je mráz a vonku je pod ľadom a snehom sa vtáctvu ťažko zháňa potrava. Je potrebné prikrmovanie. Ako správne prikrmovať naše vtáčiky si môžete prečítať tu: Prikrmovanie vtáctva v zime.

 

Môžete pomôcť aj lesnej zveri:

weewe787774

Aj lesná zver si zaslúži Vašu pomoc. Aj keď o lesnú zver sa starajú hlavne poľovníci nie je na škodu, keď jej človek do lesa donesie nejaké to jabĺčko, kukuricu, pšenicu, jačmeň či ovos. Môžete jej doniesť aj seno samozrejme ak máte takú možnosť. Poprípade vhodná je aj kamenná soľ. Video z našeho prikrmovania:

 

Hubári moc na výber nemajú:

aaass78747as

Prevažná väčšina hubárov momentálne do lesa nechodí. Tí skalnejší však majú stále možnosť niečo nájsť. V januári sa dá natrafiť na veľmi zdravú hubu Hlivu ustricovú, ktorá v tomto mesiaci rastie len vtedy, keď sú teploty nad nulou. Rovnako tak rasie aj Uchovec bazový, ktorý je výborný hlavne do číny či do polievok. Skúsenejší hubári zbierajú aj Plamienku zimnú.

 

Pre rybárov je to ťažký mesiac:

qwsdsaee

Aj v naších vodách platí, že v januári väčšina druhov rýb odpočíva a potravu príjma iba sporadicky. Zimná rybačka je vždy poriadne tvrdý zážitok. Očká na udici namŕzajú a človek je už po hodinke lovu poriadne premrznutý. No pokiaľ máte chuť stále sa dá zachytať. Veľa záleží aj od počasia. Stojaté vody sú väčšinou zamrznuté, preto sa občas vyberiem na naše rieky. U nás na Váhu sa dá v januári zachytať na prívlač. Keď budete mať štastie môže to zobrať: Jalec hlavatý, Ostriež zelenkavý, Šťuka severná či Zubáč veľkoústy.

 

V lese nás príjemne zahreje zimný čajík:

ttfgddsdsdwww

Pri potulkách januárovou prírodou dobre padne a zahreje zimný čajík. V prírode sa stále dajú nájsť potrebné ingrediencie. Môžete vyskúšať : šípky, mladé borovicové ihličie, mladé smrekové ihličie či malinové listy. Viac o čajoch z prírody sa dočítate tu: Lesný čaj.

 

 Dlhé januárové večery:

lkkkdhfhf5545d

Ak sa počas dlhých zimných večeroch nudíte môžete vyskúšať: Vypaľovanie do dreva je to veľmi pekná činnosť, pri ktorej človeku rýchlo ujde čas. Pri potulkách zimnou prírodou môžete pozerať aj rôzne Samorasty.

 

Pravý zimný bushcraft:

bushc45454s

V januári môžete zažiť pravý zimný bushcraft. Stačí vybehnúť na víkend do hôr vyskúšať si postaviť nejaký ten prístrešok. Článok o stavbe prístreškov: Prístrešky Nezabudnite si niečo dobré uvariť :-)

 

 Vyrazte na zimnú turistiku:

DSC01681dsee

V januári vie príroda vyčariť nádherné mrazivé divadlo. Nájdite si nejaký ten voľný víkend a vyrazte vyššie do hôr. Zimná príroda vie byť čarovná. Pár našich zimných turistík: Turistika na Strážov , Turistika Čiernachov.

 

Nezabudnite na kvalitnú obuv!

wellldfkjfjf

V tomto ročnom období pri Vašich potulkách nezabúdajte na kvalitnú: Obuv do prírody. Ďalej Vám môžu pomôcť : Návleky do snehu či Multifunkčná šatka. Je to priam nevyhnutnosť nepodceniť januárovú výpravu a mať kvalitné oblečenie a obuv! Rozprávame z vlastnej skúsenosti, kedy po jednej zimnej túre v premočených topánkach dostala priateľka zápal obličky čo bolo dosť nepríjemné ochorenie. Odvtedy už na kvalitnú zimnú obuv nedáme dopustiť! Článok o vhodnej obuvi nájdete tu: Obuv do prírody.

 

Prírodný vitamíc C:

sipkykkkkkd7

V januári si môžete stále doplniť prírodný vitamín C. Na kríku šípky sa stále dajú nájsť plody, z ktorých si môžete spraviť čaj alebo ich kľudne môžete rozžuť či "vycucať z nich vnútornú šťavu" :-)

 

Rozloženie ohňa je o niečo ťažšie:

q878787ddd

V zime je rozložiť oheň o niečo ťažšie. Hľavne, keď je všetko pod snehom a ľadom a fúka poriadny vetrisko. Na druhej strane zakladanie ohňa v zime je podstatne bezpečnejšie ako v lete. To samozrejme neznamená, že si oheň môžete založiť kde sa Vám zachce. Viac v článku: Bezpečnosť pri zakladaní ohňa. Na samotné založenie ohňa môžete použiť výbornú: Brezovú kôru, Fatwood či suchú trávu.  Tieto materiály horia aj navlhnuté. Môžete ich so sebou nosiť v malej krabičke: Podpaľ do batoha. Na rozhorenie používam jemné suché smrekové konáriky, ktoré sa vždy rýchlo rozhoria. Čo sa týka samotného dreva na oheň, momentálne nie je vhodné drevo zo zeme. Vhodnejšie je nájsť suché odumreté vysiace konáre, ktoré nie sú až tak navlhnuté.

 

Získanie vody zo snehu:

qq87875d

Aktuálne je pomerne jednoduché získavanie vody v horách. Čistého snehu je dostatok. Stačí ho stopiť v ešuse. Následne nechať vodu prevariť pridať šípky či mladé borovicové ihličie a máme skvelý čaj na zahriatie a uhasenie smedu.

 

S jedlom je to ťažšie:

larvy456454d

 V januári je cítiť podstatný nedostatok prírodnej potravy. Pociťuje to vtáctvo, lesná zver a v krízovej situácii kedy môže isť o prežitie a človek si potrebuje v lese nájsť niečo pod zub to pocítite aj vy. V januári, keď je všetko pod snehom sa potrava zháňa pomerne ťažko no stále sa dá niečo nájsť: semená šišiek, šípky, bukvice, hloh, trnky, larvy z dreva. No na to, aby ste prežili dlhšie obdobie bude potreba loviť. Viac sa dočítate v článku: Jedlo z prírody.