Čiernachov:

Opäť sa nám vrátila zima. V noci poriadne nasnežilo a tak som sa v nedeľu doobedu vybral na zimnú turistiku na menší ale krásny vrch Čiernachov.

Pokiaľ chcete dlhšiu túru dá sa na Čiernachov vyraziť pešo z Trenčína. Vedie tam červená turistická značka, stačí sa mrknúť na mapy. Táto červená turistická trasa vedie z Trenčína cez Brezinu do dedinky Soblahov. Keď sa Vám nechce špalať dlhšiu trasu môžete začať v dedinke Soblahov. Poprípade sa doviezť autom k prvým chatám alebo ku chate pod Ostrým vrchom. Ale odtiaľto je to už skôr taká menšia prechádzka. V lete to zvládnete tak do 45 až 60 min. V zime to môže trvať dlhšie nakoľko tu býva dosť snehu a ide sa ťažšie :-)

My sme tentokrát vyrazili spolu s mamou. Doviezli sme sa k prvým chatám za dedinku Soblahov. Tu začína výstup po asfaltke do dlhšieho kopca. Fajn na zabehnutie nôh :-) Z asfaltky sa na prvej zákrute odbáča do lesa, stále sledujte červenú značku.

Na pravo tečie malý potôčik. Týmto lesom sa dostanete pri Zjazdovku, kde sa dá v zime fajn sánkovať. Na pravo budete mať chatu pod Ostrým vrchom.

Ideme ďalej k smerovníku a po červenej značke sa vzďalujeme od chaty pod Ostrým vrchom. Z tejto strany dnes na Čiernachov ešte nikto nešiel sme prvý. 

Chodníček vedie pekným lesom okolo vodného zdroja.

Po chvíľke stúpania prídete na lúky pod Čiernachovom. Na jar a v lete sú lúky pekne zakvitnuté. Čiernachov je teraz rovno pred Vami. 

V zime tu vie poriadne fúkať. Pri spiatočnej ceste sú na tejto lúke naše stopy úplne zafúkané akoby tadiaľ dnes ani nikto nešiel.

Vôjdete do lesa pod čiernachovom a stále sledujete červenú značku. Priamo hore by to bolo moc strmé preto sa chodník obtáča okolo Čiernachova a vídete naň zozadu.

Treba dávať bacha pretože nejaký vandali tu niektoré značky prestriekali šedým sprejom...

V zime je tu nádherná príroda. Po chvíľké prídete k prvej rúbani, kde je výhľad na bánoveckú stranu.

Idete ďalej až prídete k druhej rúbani, tu ďalej červená značka pokračuje do Mníchovej Lehoty. Vy sa vydáte do prava na vrch Čiernachov.

Chodníček vedie po hrebeni a za priaznivého počasia sú odtiaľ krásne výhľady na Trenčín a okolie. Na vrch Čiernachova je to len kúsok nemusíte sa báť žiadnej ťažkej turistiky. V pohode to zvládnu aj rodiny s deťmi.

Na vrchu Čiernachova sú skaly, kde je upevnený malý kríž. Je tu smerovník označujúci vrch a návštevná kniha. Za priaznivého počasia sa Vám vrch Čiernachov odvďačí krásnym výhľadom na okolie.

V zime parádnou zimnou atmosférou. Stromy sú pokryté inovaťou a miestami sú nafúkané pekné záveje.

V lete sa sem hodlám vrátiť a nafotiť si letný pohľad z Čiernachova už sa sem teším :-)

 

Letný pohľad: