Turistika na Veľký Lopeník:

DSC01280

Ahoj kamaráti, opäť tu mám pre Vás menší tip na zaujímavú turistiku. Tentokrát sa jedná o vrch Veľký Lopeník, ktorý leží na hraniciach Slovenska a Česka. Na samotnom vrchole je postavená krásna rozhľadňa, ktorá Vám ponúkne pekný výhľad na okolie. Poďme pekne po poriadku.

Začíname v dedinke Nová Bošáca parkovisko nájdete hneď nad kostolom.

DSC01247

Tu aj začína modré turistické značenie, ktoré Vás privedie až na samotný vrchoľ Veľkého Lopeníka. Takže vyrážame od parkoviska smerom do lesa.

Hneď na začiatku krásne prírodné "skrýše".

DSC01248

DSC01249

 V prvom lese to vyzerá dosť dubákovo. V dubákovej sezóne tu majte oči otvorené v tomto bukovom lese sa isto nájdu pekné kúsky. Prejdeme kúsok lesom a napájame sa na asfaltku, ktorou teraz pôjdete dosť dlho. Asfaltka vedie osadou Grúň. Nájdete tu aj pamätník padlím vojakom, ktorí oslobodzovali našu vlasť na konci 2. sv vojny. V tejto oblasti boli tvrdé boje. 

DSC01252

Zhruba za väčšou polkou cesty konečne asfaltka končí a napájame sa na kamenistú cestu, ktorá smeruje smerom k lesu. Až tu pre nás začína tá pravá turistika nakoľko po asfalte nás to moc nebavilo :-) Pre tých čo si to chcú skrátiť kľudne sa na aute dovezte až do osady Grúň. Hlavne v lete sa po rozpálenej asfaltke ide dosť zle. 

Konečne prechádzame pekným lesom po ceste občas dzobeme lesné maliny, ktoré príjemne osviežia.

Prichádzame k prístrešku, kde si môžete opiecť a oddýchnuť. Je tu pekný výhľad na pravú aj ľavú stranu. 

DSC01261

DSC01264

Buky tento rok tiež poriadne zarodili, takže si dávame aj pár bukvíc. 

DSC01273

 Po príjemnom posedení v altánku sa znova vyrážame na cestu krásnym lesom, ktorý nás dovedie až na samotný vrchol Veľkého Lopeníka. Tu sa stretá viacej ciest. Dá sa tu prísť z Českej aj Slovenskej strany. Na vrchole je dosť rušno. Turisti aj cykloturisti oddýchujú a my už mierime na rozhľadňu.

DSC01277

Tu ostávame trocha prekvapení nakoľko sa tu vyberá 1euro/osoba vstupné (nezabudnite si vziať). Za rozhľadňu sme ešte nikde neplatili snáď peniaze použíjú aspoň na zveladenie okolia :-) V stánku v rozhľadni, kde sa platí vstupné si môžete kúpiť suveníry a ponúkajú tu aj pivko. Odporúčam značku Uherský Brod naozaj super pivko :-)

DSC01297

DSC01288

Z rozhľadne je úžasný výhľad na Českú aj Slovenskú stranu takže určite odporúčam vyliezť tých pár drevených schodov a pokochať sa výhľadom. Táto turistika sa nám veľmi páčila určite sa sem ešte vyberieme pravdepodobne aj na bajkoch. Lesu zdar kamaráti!