Turistika na Tematín:

V tomto krátkom článku by som Vám rád priblížil jednu peknú turistiku na zrúcaninu hradu Tematín.

Vyráža sa z dedinky Lúka ktorá sa nachádza kúsok od plniaceho strediska Coca Cola. Modré turistické značenie začína na malóm dedinskom námestíčku, ale môžete sa autom vyviezť až na koniec dediny. Modrá značka Vás dovedie až na vrchol túry zrúcaniny hradu Tematín. Začína sa na polno-kamenistej ceste. Príroda okolo je zaujímavá borovicovo- borievkové lesy na Vápencovom podklade. 

Na náučnej tabuly máte rozpísané zaujímavé veci o okolitej prírode. Popri ceste je dostatok drienok na jeseň chutné občerstvenie.

A rastie tu aj divozeľ. Kvety sú vhodné na čaj a zoschnutá stonka na hand drill.

Neskôr prechádza cesta do lesa, kde prichádzajú aj prvé kopčeky ktoré Vás trocha rozhýbu. Les na okolo je veľmi pekný, cesta dobre značená takže sa nemusíte báť že by ste poblúdili.

Tesne pod vrcholom už trocha funíme lesná cesta nám dáva troška zabrať keďže ide do kvalitného kopca. Ale turistika je to pekná zdatnejší to zvládnu tak za 1hod 15min rodinka s detmi tak za 2hodky.

Prichádzame na starú hradnú cestu od tiaľto je to už iba kúsok hore na hrad.

Zrúcanina hradu Tematín ma fascinovala. Je to krásna majestátna zrúcanina. Ľutujem ľudí "otrokov" čo sem museli nosiť toľko kameňa na takúto mohutnú stavbu. 

Na hrade sa pracuje a postupne sa opravuje. Je tu nádherný výhľad na celé okolie. Nové Mesto a dokonca aj Pieštany a Pieštanské mosty. 

Pod hradom je altánok a ohniská kde sa dá posedieť a oddýchnuť.

Video: