Hrebeňovka Chopok - Ďumbier:

Je tu leto a preto treba vybehnúť niekde na turistiku. Spolu s priateľkou sme sa rozhodli, že skoro ráno vyrazíme na hrebeňovú turistiku Chopok - Ďumbier.

Nabalíme ruksaky a vyrážame z domu okolo 6tej ráno smer Demänovská dolina. Autom sa dovezieme až hore k hotelom a lanovkám, ktoré nás vyvezú na vrchol Chopku. Počasie nám vychádza takže pekný deň pred nami. Cena lanoviek sa pohybuje okolo 15-20 euro aktuálny cenník nájdete TU

Takže kupujeme dva lístky a vyrážame prvou otvorenou lanovkou hore.

Lanovka ide úplne potichúčky a vy si môžete vychutnávať pofukujúci vánok a pohľad na majestátny Chopok. Les vedľa Vás je plný čučoriedok a z ľanovky vidíme aj nejakých zberačov. 

Ako druhá lienková lanovka (ak sa to ešte vôbec dá nazvať lanovka) nás čaká malá kabinka s hydraulickým vyvažovaním, ktorá ide do poriadne strmého kopca a vyvezie Vás na Priehybu- Chopok.

Tu sa nachádza pár detských atrakcii a občerstvenie. Môžete sa pozrieť na pekný výhľad na okolie. 

Hore na Chopok vyrážame uzavretou kabínkovou lanovkou. Tá je stavaná aj do poriadneho vetra, ktorý sa s pribúdajúcou nadmorskou výškou stále zvyšuje. 

Na vrchole nás víta Rotunda Chopok - je to multifunkčný objekt s hotelom, reštikou, atrakciami, suvenírmi a terasou s výhľadom.

Hneď po východe z rotundy nás ovalí poriadny vietor, ktorý je v tejto nadmorskej výške úplne bežný. Odporúčam si zobrať nejakú čiapku. Pred nami je skalnatý chopok, na ktorom je húf turistov. 

Pod Chopkom je kamenná chata Kamienka no a práve tu začíname našu hrebeňovú turistiku smerom na Ďumbier.

Vyrážame po červenej značke a cesta tam by nám mala trvať niečo okolo 2 hodín. Turistický chodníček je pekne značený a dosť frekventovaný takže sa nemusíte báť, že by ste sa stratili. Chodník je prevažne kamenistý. 

Kocháme sa prvými peknými výhľadmi. Hmla sa prevaľuje z jednej strany na druhú takže chvíľku máme jasno a chvíľku toho moc nevidíme. 

Po ceste narážame na malé kríčky čučoriedok a rôzne krásne horské rastliny. Chodníček Vám dá najviac zabrať v druhej polovici a pred Ďumbierom kedy dávame našim nohám a pľúcam vedieť :-) Tesne pred Ďumbierom sa premávka ešte viac stupňuje, je tu kopec turistov.

Takže tí, ktorí majú radi túru o samote si na svoje moc neprídú aspoň nie v letných turistických mesiacoch kedy je sezóna.

Hore na Ďumbieri je dvojkríž, kde sa striedajú turisti a robia si tam foto :-)

Cvakneme sa aj my. A už aj sa kocháme krásnym výhľadom na okolie teda aspoň na tú stranu, ktorá sa nenachádza v hmle. 

Celkovo nám prechod z chopku na ďumbier trval cca 2 hodiny. No a ešte si prirátajte 2 hodiny späť takže je to turistika na 4 hodky. Túra je to pomerne jednoduchá aj keď v druhej polke Vám dá trocha zabrať. Pokiaľ Vám víde počasie môžete sa tešiť na krásne výhľady. 

Video z turistiky: