Vápeč:

Dnešná turistika bude prebiehať na druhom najväčšiom vrchu Strážovských vrchov. Je to jeden z najkrajších vrchov tohto pohoria. Hovorí sa, že výhľad z vrchu Vápeč patrí k jedným z najkrajších na Slovensku.

Na našu dnešnú turistiku vyrážame autom. V Ilave na kruháči pri Lídli treba odbočiť na Hornú Porubu, ktorá je od Ilavy vzdialená 7km takže autom kúsoček. V hornej Porube choďte stále po hlavnej až po turistickú tabuľu, ktorá bude po pravej strane. Nedá sa prehliadnuť. Nie je tu parkovisko, my sme si auto odstavili na kraj cesty.

Oproti turistickej tabuli je cesta smerom hore. Po chvíľke prechádzame okolo potôčika, kde sme si pri spiatočnej ceste poumývali topánočky. Výchádzate z dediny na poľnú cestu, ktorá vedie smerom k borovicovému lesu.

Tu začína turistický chodníček mladým borovicovým lesom. Je značený modrou značkou a dovedie Vás až na vrchoľ Vápča. Stačí sa ho stále držať.

Počasie nám v celku praje na to, že je november nie je vôbec chladno a hlavné je, že neprší. Škoda, že nie je o niečo jasnejšie bol by krajší výhľad aj fotky by mali krajší nádych za lepšieho svetla.

Postupujeme borovicovým lesom a po ceste si môžete všímať krásne pieskovcové kamene, ktoré sa doslova lámu. V okolí borovicového lesa rastie veľa Jalovca - Borievky, z ktorej sa robí napríklad borovička. Pár dozrelých modrých bobuliek je dobré použiť aj pod mäsko či do guláša.

 

Po cca 20min chôdze prechádza borovicový les do lesa bukového a tu je vidieť aj prvé skaliská. Nachádza sa tu aj tabuľa, ktorá informuje že vstupujete do chránenej krajinnej oblasti. Odtiaľto začína v celku prudké stúpanie, ktoré nám dá zabrať. Po ceste vidíme zaujímavé stromy pri tom najzaujimavejšom sa aj fotíme :-) K modrej značke pribudla červená, spája sa tu modrá s červenou trasou. Teraz pôjdete až na vrchoľ po modro - červenej.

 Vápeč je dosť prudký výstup, takže nohám dáte vedieť :-) Po chvíľke prichádzame k peknej studničke, kde je menšie posedenie. Posilníme sa a ideme ďalej k prvej vyhliadke. Z tejto vyhliadky je pekný výhľad na protiľahlé pohorie.

Tesne pod vrcholom sa objavujú mohutné skaliská, ktoré Vás uchvátia svojou veľkosťou a krásou. Chodník sa následne obtáča okolo vrchola a postupne Vás privedie až na samotný vrchol. 

Kúsok pod vrcholom je "Návštevná kniha" a krásna vyhliadka, kde sme si posedeli a občerstvili sa. 

Na vrchol už ostáva iba kúsok treba si dávať pozor na šmykľavé skaly, keďže chodník vedie strmo hore. Na vrchole je "Kríž", kde sa fotíme no a potom sa nám Vápeč odvďačí krásnym výhľadom na okolité hory. Oplatí sa, je to proste nádhera.

Určite vyskúšajte :-)

Dĺžka výstupu záleží od Vašej kondície. V priemere okolo 1,5 hodiny.