Kuša - streľba z kuše:

Kuša v základnej podobe je tradičný luk nasadený na drevenej pažbe, ktorá sa opierala o rameno strelca. Toto zmechanizovanie luku umožnilo vznik veľmi účinnej zbrane. Kuša je dnes veľmi obľúbená lovecká a športová zbraň, patrí medzi mechanické strelné zbrane. Strelou je kušový šíp. Kuše sa vyvíjajú už niekoľko storočí a v súčasnosti dosahujú presnosti a schopnosti zasiahnuť cieľ, pričom sú porovnateľné s palnými zbraňami.

 

Niečo z histórie:

Kuša sa prvýkrát objavila v Číne okolo roku 500 pred Kr. Na západ ju pravdepodobne rozšírili Byzantínci, Saracéni a Húni. Jej vojenský význam do 11. storočia po Kr. bol minimálny. Jedným z prvých dôkazov používania kuše vo vojenstve v Európe bolo rozhodnutie druhého lateránskeho koncilu v roku 1139, ktorý uvalil kliatbu na každého kto by použil tento bezbožný nástroj proti kresťanovi. Tento edikt očividne nebol veľmi účinný, pretože ho o pol storočia neskôr musel zopakovať pápež Inocent III. Napriek týmto verdiktom sa kuša stala všeobecne rozšírenou zbraňou po celej Európe, kde ako zbraň pretrvala až do čias palných zbraní. Anglická armáda používala kuše do roku 1627.

 

Reflexná kuša (tradičná):

Má lučište podobné ako krátky luk a funguje na rovnakom princípe. Šípy sú zväčša vedené po koľajnici, ktorá má drážku v tele kuše. Strelec sa opiera o pažbu ako pri puške.

 

Kladkové kuše:

Sú modernejšie a prenos energie do šípu je zabezpečený nielen ohýbaním ramien kuše ale znásobený aj pomocou kladkového prevodu. Preto sú špičkové kladkové kuše dnes už rýchlejšie ako reflexné kuše, zväčša je šírka lučištia menšia ako pri reflexných kušiach. Sú však aj špičkové reflexné lovecké kuše napr. značky EXCALIBUR, ktoré dosahujú výborné športové či lovecké vlastnosti, preto sa nedá zovšeobecniť, ktoré sú "lepšie", je to vec preferencie strelca. Kuše majú rôznu náťahovú silu a od nej sa z časti odvíja aj rýchlosť šípu, ktorá sa udáva v stopách za sekundu (FPS). Šíp do kuše sa kedysi vyrábal z dreva, postupne sa zavádzal kov (dural - hliníková zliatina), dnes sa používajú najmä karbónové šípy. Tak ako pri ostatných športových potrebách aj pri kušiach sú rôzne cenové a kvalitatívne kategórie, podľa toho či sa jedná o rekreačné športové kuše, výkonné lovecké kuše alebo špičkové taktické kuše na streľbu do diaľky.

 

Pištolové kuše:

Hoci vyzerajú pištoľové kuše ako hračky, nie je tomu tak. Majú dostatok sily, aby sa do prekážky zabodli alebo ju prestrelili. Dokážu strielať aj ocelové gulôčky.

 

Kuše a príslušenstvo:

Kuša má pomerne bohaté príslušenstvo, tak ako je to aj pri lukoch. Hovoríme buď o príslušenstve kuše alebo príslušenstve strelca. K najbežnejším patria optické zameriavače "puškohľady" , držiaky na šípy, pomocné naťahovače ramien, popruhy a ochranné tašky. Nevyhnutnou súčasťou na nácvik streľby z kuše sú vhodné terčové materiály (terčovnice), ktoré zachytia šípy letiace veľkou rýchlosťou a sú dostatočne trvácne pri pravidelnom používaní.