Primitívne zbrane:

UPOZORNENIE! Loviť zver na našom území môžete iba ak máte príslušné poľovnícke a rybárske povolenie, inak sa dopúšťate trestného činu pytliactva. Tu popísané informácie ohľadom konzumácie a lovu zvierat slúžia iba pre prípady krajnej núdze !!!

Všetok obsah týchto stránok je určený iba na informatívne a študijné účely !

Tak sme sa poučili a teraz môžeme prejsť k samotnému článku. V tomto článku si popíšeme pár základných zbraní, ktoré používali naši predkovia na lov zvierat a ktoré by sa v prípade, že sa človek dostane do krízovej situácie dali zostrojiť a použiť. V prípade, že sa ocitnete v krízovej situácii t. j. že sa naozaj stratíte niekde v divočine a budete nútený si obstarať sami potravu Vám môžu tieto jednoduché zbrane pomôcť zaobstarať obživu a prežiť.

U nás na Slovensku sa do takejto krízovej situácie, že by ste sa niekde stratili a boli si nútený zaobstarať a uloviť potravu pravdepodobne dostať nedá. Vždy tu narazíte na nejakú horskú cestičku či chodník, ktorý Vás dovedie k nejakým chatám či do najbližšej dediny. Poprípade stačí vyliezť na najbližší vrch a poriadne sa rozhliadnuť. Skôr než by ste niečo ulovili nájdete krčmu, kde si dáte dobré chladené pivko a balík zemiakových lupienkov. Nemáme tu takú divočinu, no stále sú na svete miesta ako napr. Aljaška, Sibír kde sa človek do takéjto situácie dostať môže. Sú to miesta, kde na civilizáciu nemusíte naraziť pár dní či týždňov. Miesta s krásnou, nedotknutou prírodou, ktoré sú pre človeka bez potrebných znalostí veľmi nebezpečné.

Poďme si predstaviť pár jednoduchých a účinných zbraní, s ktorými lovili už naši predkovia :

 

 

Oštep:

Oštep je vrhacia a bodná zbraň vhodná na obranu alebo lov. Na jeho výrobu nám postačí nôž a kúsok špagátu alebo nejakého prírodného povrazu. Na rovnú a pevnú palicu dlhú okolo 150-180 cm (môžeme použiť liesku tá má pomerne rovné, dlhé a pevné prúty) si upevníme hrot. Ako hrot si môžeme zvoliť nôž, opracovaný ostrý kameň (pazúrik), kus opracovanej kosti alebo kúsok ostrého plechu či skla a poriadne ho tam zafixujeme, omotáme povrazom.

Lovenie oštepom, prípadne kopijou. Dnes je tento lov už takmer neznámy. Legislatíva ho u nás ani nepovoľuje. Oštep je vrhacia a bodná zbraň, v prípade použitia ako bodná zbraň zvaný aj kopija. Dnes sa používa ako športový prípadne lovecký nástroj. Dlhá zbraň s telom určitej dĺžky a s hrotom, ktorý môže byť napríklad kovový, u pôvodného oštepu ide len o zaostrený koniec tela. Pri oštepe je nutnosťou, aby bol rovný kvôli zachovaniu správnej dráhy letu. V Afrike sú kmene, ktoré ešte stále lovia antilopy oštepmi.

 

Oštep vhodný na lov či sebaobranu (napr. pred túlavými psami...) :

 

Oštep vhodný na lov rýb:

 

Výroba oštepu:

 

Atlatl :

Atlatl je to veľmi stará primitívna zbraň, predstavuje predchodcu luku. Bol dosť účinný a pravekí lovci v dobe ľadovej ju požívali na lov zvierat (jeleňov, sobov a losov). Pri správnom vrhaní má táto zbraň smrtiace účinky o čom svedčí aj to, že s ňou dokázali skoliť také veľké zvieratá.

Atlatl sa skladá z dvoch častí a to vrhača a oštepu. Vrhač sa vyrábal z tvrdého dreva a dodával oštepu potrebnú silu, aj keď sa to možno nezdá. Oštep z vrhača dostane oveľa väčšiu silu ako keby sme ho hodili len tak z ruky. Oštepy si vyrábali z rovných palíc z tvrdšieho dreva. Na hrot sa použil opracovaný kameň - pazúrik alebo si hroty vyrábali z parožia sobov. Na stabilizáciu dráhy letu sa na oštep pridávali letky z peria.

 

Poďme si popísať výrobu atlatlu:

Vrhač: Na výrobu vrhača budeme potrebovať  takéto zahnuté drevo, viď obrázok. Hľadajte hlavne pri koreňoch stromov. Zahnutý koniec si trocha zastrúhame do špicu a opálime v ohni aby nám spevnel.

 

Oštep: Na oštep sa hodia dlhšie rovné lieskové prúty. Jeden si nájdeme, zbavíme ho kôry a nad ohňom ho vyrovnáme a spevníme.

Do zadnej strany vyrežeme dieru a vypálime nad ohňom, aby spevnela.

Ako hrot môžeme zvoliť opracovaný pazúrik. Pokiaľ nemáme možnosť zohnať pazúrik, môžeme použiť tréningový alebo lovecký hrot, ktorý sa používa na šípy do lukov. Poprípade nemusíme pridávať žiaden hrot špičku oštepu si zaostríme a vypálime nad ohňom, aby spevnela. Ja som použil lovecký hrot ktorý sa používa na šípy lukov.

Ako stabilizačnú letku použijeme perie vtákov alebo umelé letky, ktoré sa používajú pri výrobe šípov. Tieto umelé letky som použil aj ja na mojom oštepe.

Pokiaľ to všetko máme oštep by mal do vrhača krásne zapadnúť. Techniku vrhania si môžete pozrieť na videu.