Výroba Survival praku:

V úvode Vás chcem upozorniť že prak nie je žiadna hračka a preto buďte pri streľbe veľmi opatrný!!! Prak používajú ako pomôcku na prežitie (núdzové získanie potravy) aj vojenské špecialne jednotky.

S takto vyrobeným prakom sa v prípade núdze dajú uloviť králiky, veverice, bažanty, kačice a menšie hlodavce... Dá sa použiť aj na hubenie menších hlodavcov(potkan, myš).

Na lov sa dá použiť iba v prípade núdze, keď sa niekde v neznámych horách stratíte a potrebujete si zohnať potravu na prežitie!!!

V opačnom prípade sa lov s prakom považuje za prečin pytliactva, za ktoré hrozí väzenie!!! Takže pokiaľ nechcete mať problémy v žiadnom prípade prakom neskúšajte loviť, dá sa to použiť len v prípade kedy ide naozaj o prežitie!!!

Prak sa dá využiť aj na rekreačnú streľbu do terčov či do plechoviek. Aby ste boli v streľbe s prakom dobrý treba veľa trénovať. Pri streľbe hlavne dávajte pozor kam strieľate. Strieľajte len na opustených a odľahlých miestach, aby ste niekoho nezranili!!!

 

Ako vyrobiť prak:

1. Potrebujete telo v tvare písmena Y, dá sa výrobiť z dreva stačí nájsť vetvičku v tvare Y a opracovať ju. Výborne sa hodí tvrdé drevo napr. Drienka, Dub, Buk, Jaseň, Brest, Agát, Orech alebo sa dá telo praku odliať z ocele. Do horných koncov vyvŕtame diery na uchytenie gumy. Pri drevenom tele musíme dať pozor, aby nám neprasklo! Poprípade pri drevenom tele je lepšie dieru nevŕtať, namiesto toho stačí vyrezať menšie drážky pre gumu a potom ju tam pripevniť. Gumu pripevníme pevným špagátom alebo malou binderkou.

Drevené telo môže vyzerať aj takto:


 

2. Guma na prak. Najlepšia je letecká guma hrúbky 5x5 alebo 6x6 no dajú sa použiť aj iné gumy napr. duša z bicykla, škrtidla atď...

 

3. Kúsok pevnej látky, kože. Vystrihneme si prúžok a po bokoch spravíme dieru, kde upevníme gumu. Gumu môžeme upevniť pevným špagátom alebo malou binderkou tak ako na obrazku:

Hotovo môžeme nachystať terče a isť trénovať :) Ako strelivo sa dajú použiť guľaté kamene, poprípade suchý hrášok. No tieto strelivá sú nepresné. Najpresnejšie sú oceľové gulôčky s priemerom 8-10 mm. Dajú sa kúpiť alebo vybrať zo starých ložísk.

 

Ešte pár videí ako strieľajú profíci: