Vrhanie nožov:

Vrhanie nožov sa chápe či už ako športová alebo zábavná záležitosť, zahŕňa takmer rovnaké podmienky a aspekty. Cieľ vrhačov nožov je v celku jednoduchý - trafiť sa, čo najpresnejšie do cieľa použitím primeranej sily pri vrhu nožom. Pri správnom vrhu sa musí skĺbiť presné mierenie, vzdialenosť, počet rotácii noža a tiež jeho správne uchopenie a postoj vrhača. Keďže nôž pri svojom lete rotuje, profesionál musí presne zohľadniť uhol vrhania či polohu zápästia. Variácie vo vrhacích technikách sa menia podľa vzdialenosti od objektu i v tom, či je terč pohyblivý alebo statický. "Majstri vrhu" dokonca predvádzajú svoje umenie za behu, či hádžu nožom spoza rohu.

Podrobný návod ako vrhací nož uchopiť, aký vrhací postoj zaujať a ako nôž správne hodiť nájdete TU.

Okrem vrhania nožov sa dá vrhať aj sekerou. Kto našiel dostatok odvahy a skúsil niekedy vrhnúť sekerou vie, že hodiť sekeru a trafiť cieľ nie je také jednoduché. Pre úspešný hod je potrebné zvoliť správnu vrhaciu sekeru (v žiadnom prípade nevolíme bežné sekery ako napr. na štiepanie dreva). Najkvalitnejšie sú celokovové modely vyrobené z jedného kusu.

Vhodná je najmä pružinová oceľ. Podľa účelu sa vyrábajú sekery športové (tupé) a lovecké (ostré). Aby mala vrhacia sekera dobré letové vlastnosti, mala by mať ťažisko približne vo svojom strede. 

Pár zaujímavých videí :