Začiatok pstruhovej sezóny 16.4:

zacsez66665

Dnes menší článok o magickom dátume 16.4. Magický je pre všetkých rybárov, ktorým v tento deň začína pstruhová sezóna. Skoro ráno všetci rybári opúšťajú svoje manželky a priateľky a vyrážajú na pstruhové potoky. Tam to o 6tej hodine rannej vypukne a začne sa lov jednej z našich najkrásnejších rýb Pstruha potočného a v poslednej dobe aj dosť násadovo preferovaného(kvôli cene) Pstruha dúhového.

Asi ako každý pstruhár aj ja sa na 16. apríl veľmi teším. Po dlhej zimnej pauze sa do žíl človeku opäť vleje troška toho adrenalínu zo zdolávania bojovných Pstruhov na menších potokoch.

 

Aký bol tohoročný začiatok pstruhovej sezóny na našich vodách?

zacsez565

Máme tu 5 hodín ráno a mne zvoní budík. Samozrejme už som sa viackrát pred piatou zobudil lebo od večera sa už nemôžem dočkať :D Konečne to zvoní vstávam a budím priateľku, ktorá sa ku mne tento rok pridáva. Rýchlo sa obliekame a raňajky berieme do cesty do auta. Trošku ju naháňam nech sme ešte pred 6tou pri vode :-) Však to poznáte :-) Prichádzame k vode cca 5:45 zatiaľ stretáme len prvého rybára. Rýchlo hodíme raňajky a pomaličky sa presúvame k prvej hlbočinke menšieho pstruhového potoka.

Bohužiaľ aj u nás je to so pstruhmi dosť biedne. Moc pôvodných potočákov tu už niet. Zachraňujú to každoročne vysadzovaný potočáci a hlavne nasadený dúhaci. Tí sa tu nasádzajú z dvoch dôvodov. Prvý je, že sú podstatne lacnejší a druhý, aby nebol taký rybársky tlak na pôvodných potočákov. Osobne si o tom myslím svoje nemám na potokoch moc rád nepôvodného pstruha dúhového. Osobne by som bol radšej za uprednostnenie väčšieho počtu pôvodného Potočáka, ktorého treba podporovať...Ale o tom tu teraz písať nebudem...

zacsez45454

Padá šiesta hodina a my už stojíme pri prvej hlbočinke. Rozhodol som sa chytať na prívlač. Ako nástrahy mám nachystané malé rotačné blyskáče veľkosti č.2 a malé gumové rybičky. Z predchádzajúcich rokov mám overené, že dnes budú brať hľavne tí dúhaci. Keďže je pri vode prvý deň veľký frmol pôvodný potočáci sú poplašený a dobre poschovávaný. Hladným dúhakom to absolutne neprekáža a už sa nevedia dočkať na každú nástrahu, ktorá padne do vody. Aspoň tak to poznám z predchádzajúcich rokov.

Prehadzujem a prechytávam prvé hlbočinky a na moje veľké počudovanie dúhaci dnes nie sú pri chuti. Po 2 hodinkách chytania je naše skóre stále rovné nula a bez záberu. Rozmýšlam čo sa deje. Stretávame ďalšieho rybára, ktorý chytá na nymfu a ten tiež bez záberu. Preberáme čo sa mohlo stať a nejako nám to nejde do hlavy. Chladná voda, kalná voda, predbehli nás pytliaci, vypustená močovka alebo sú proste neni pri chuti? To je u dúhakov divné, nie? Veď tu bolo každoročne na začiatku sezóny vďaka dúhakom o zábavu postarané.

Nechápeme tomu a presúvame sa na druhý revír kde v prvom spáde konečne chytáme menšieho dúhaka. Hovorím si super skúšame ďalšie jamky ale opäť nič. Priateľku to už prestáva baviť abolo jej zima, tak to ukončujeme.

zacsez656454

Ja to nevzdávam a poobede opäť pokračujem v chytaní. Tentokrát vyrážam sám. Je to o troška lepšie než ráno z udice mi padá prvý väčší dúhak. Postupne prehadujem hlbočinku za hlbočinkou a idem po prúde smerom hore. Pomaličky sa zvečerieva a mne sa začína dariť. Chytil som 3 pekných dúhakov a jedného pekného potočáka z násady, ktorého púšťam.

zacsez44455

zacsez54

Nakoniec sa to k večeru vcelku prebralo. Bol to dnes zaujímavý prvý deň pstruhovej sezóny. Po predošlé roky som bol vďaka dúhakom odchytaný už do obedu. Skákali v každej jame a bola to zábava. Tento rok tomu tak nebolo ale aj tak to stálo za to. Užil som si pekný deň pri vode a na konci aj troška toho adrenalínu zo zdolávania. Moje úlovky si môžete pozrieť na videu nižšie.

Každému rybárovi prajem do novej sezóny Petrov Zdar! Veľa pekných chvíľ strávených pri vode a samozrejme bohaté úlovky!