Prvý zimný bushcraft:

Kamaráti vonku nám konečne poriadne prituhlo a mi sa tak konečne môžeme vybrať na prvý zimný bushcraft. Naše prvé stanovisko je neďaleko menšej riečky. Mierim tu pre hľuzy slnečnice hľuznatej tzv. Topinambur. Viac o tejto zaujímavej rastlinke si môžete prečítať v nasledujúcom článku: Topinambur. Vytrhnem si pár koreňov, pod ktorými sa nachádzajú hľuzy. Tie sa dnes chystáme upiecť na ohni.

 

Ešte pred tým si ich v neďalekej riečke opláchnem. Zatiaľ nie je celá zamrznutá ale už tomu moc nechýba. Nožom prerazím ľad a rýchlo oplachujem hľuzy. Voda je poriadne mrazivá nechcel by som tu spadnúť a okúpať sa :) Zahrejeme sa menším výstupom do strmšieho kopca. Po ceste obzeráme zamrznutú prírodu. Všade kľud, pokoj a ticho, príroda už odpočíva zimným spánkom. Pri vrchole je krásna inovať.

Prichádzame na lúku kde budeme dnes táboriť. Manželka vybaľuje veci a pripravuje kávičku na zahriatie. Ja mierim k neďalekému smreku, z ktorého získavam krásne smrekové raždie na oheň ale aj sedenie. Ohník dnes budem zakladať starodávnou metódou ocieľka + pazúrik. Ako prachno som použil spráchnivelé zuhoľnatené drevo, na ktoré sa nám pekne zachytí iskra z ocieľky či kresadla.

Iskru sa nám podarilo zachytiť teraz už len rozfúkať ohník. Po dlhšej námahe sa mi to podarilo a konečne sa môžeme troška zahriať. Nie je nad to v mrazivom počasí rozložiť ohník, pri ktorom sa človek zahreje. Opekáme chlebík a chvíľku posedíme.

Onedlho do ohňa mieria aj hľuzy Topinamburu. Pečieme ich cca 10 minút ale myslím, že by stačilo aj menej. Po vytiahnutí sú pekne mäkučké a chutia podobne ako sladký zemiak. Teraz v zime sa dajú pomerne jednoducho získať len treba vedieť kde Topinambur rastie. V prípade núdze to môže byť skvelá potrava.

 Po menšej chuťovke zahasíme ohník a pomaličky sa zberáme na cestu naspäť. Troška sme vyvetrali hlavy a oddýchli si od bežných starostí. Už teraz sa znova tešíme na ďalší najbližší výlet a relax v prírode. Lesu zdar!