Fotopasca Spromise S328:

Kamaráti skôr ako prejdeme k samotnej Spromise S328 si najskôr povieme čo to vlastne fotopasca je a ako funguje. Fotopasca je malé zariadenie, ktoré v sebe ukrýva kvalitný foťák s kamerou, senzor pohybu, neviditeľný prísvit 940nm (nočné videnie) pre snímanie v noci a tie drahšie modely aj SIM kartu s 4G modulom a anténou. Dá sa použiť pri rôznych aktivitách od sledovania zvery, poľovníctva, ochrany majetku, monitorovanie čiernych skládok, obcí a miest. V našom prípade ju budeme používať na fotografovanie a kamerovanie lesných obyvateľov. Fotopascu sa budem snažiť umiestňovať na odľahlé miesta Slovenskej prírody. Za pomoci fotopasce sa Vám troška viac pokúsim priblížiť život v lese a jeho obyvateľov. 

Budeme tak vlastne nonstop v lese aj keď tam nebudeme :) Vyskúšame si priblížiť život živočíchov rôznych biotopov. Fotopascu umiestnim do lesa, pri rieku či jazero, na skaly, na lúky, močiare, proste všade tam kde nám môže nasnímať zaujímavé zvieratá. Počas najbližších rokov pre Vás pripravím zaujímavé videá z terénu. Na videách si ukážeme ako vybrať vhodné miesto pre fotopascu, ako ju umiestniť a správne zamaskovať. Preto sledujte náš Youtube kanál a dajte nám odber.

 

Tetrao Spromise S328:

Keď som sa rozhodoval pre svoju prvú fotopascu pôvodne som uvažoval o lacnejších modeloch, ktoré stojá okolo 100€. Bohužiaľ kvalita fotografie a videa ma presvedčila, že pokiaľ to s fotopascou a našim projektom myslím vážne tieto lacné fotopasce kvalitou obrazu nebudú stačiť. Preto som sa pozrel po drahších modeloch a nakoniec si vybral Tetrao Spromise S328.

Jedná sa o kvalitnejšiu fotopascu s neviditeľným 940nm nočným prísvitom a 3G modulom pre aktuálne posielanie MMS či e-maila s fotografiou priamo na Váš telefón. Budete tak mať vždy aktuálny prehľad čo sa na danom mieste práve deje. S328 má kvalitný 30MPX fotoaparát a dokáže nahrávať 30 sekundové video sekvencie vo Full HD rozlíšení 1080p 30fps , samozrejme aj zo zvukom. 

Ďalšia výhoda je rýchlospúšť, ktorá sa spúšťa do 0,6 sekundy od zaznamenania prvého pohybu. Menu fotopasce je v Slovenskom jazyku. V niektorom s ďalších článkov si predstavíme nastavenie fotopasce. Pohybový senzor dokáže zachytiť pohyb až na 25metrov.

Fotky a videá sa ukladajú na SDHC kartu. Môžete použiť až 32GB veľkosť. Po našrobovaní antény a vložení SIM karty môžete fotopascu ovládať na diaľku. Samozrejmosťou sú MMS či emaily s fotografiou na Váš telefón. Čo sa operátora týka osobne odporúčam Orange aspoň tu u nás má v horách najlepšie pokrytie signálom. Stačí si kúpiť Orange SIM kartu na kredit a aktivovať si balíček neobmedzené SMS a MMS. Na mesiac to stojí 2€. Za 2€ mesačne Vám budú chodiť neobmedzené MMSky na Váš telefón. Pokiaľ ju umiestnite na dobré miesto kde sa zver zdržuje kludne sa môže stať, že Vám za deň príde aj 50 MMS správ.

Napájanie fotopasce je zabezpečené vďaka 12KS tuškových AA batérii. Výdrž batérii záleží od aktuálnej teploty, a používania. Priemerne sa to pohybuje od 1 do 3 mesiacov čo je slušné. 

Môžme prejsť ešte k ovládaniu fotopasce. To je možné manuálne vo fotopasci, pomocou počítača a usb kábela, pomocou diaľkového ovládania cez sms kódy alebo aplikáciou cez Váš mobilný telefón. Táto aplikácia v podstate tiež do fotopasce posiela sms kódy s príkazmi. Môžete si tak aktuálne vyžiadať aktuálnu fotografiu, stav batérie a signálu či meniť na diaľku rôzne nastavenia.

 Fotopasca má kamuflážne maskovanie čo sa do lesa určite hodí. Môžete si ku nej dokúpiť aj zámok okolo stromu prípadne kovový box na uzamknutie. Fotopascu si môžete zakúpiť tu:

 

Pár videí s fotopasce:

Fotografie z našej fotopasce nájdete v galérii: Úlovky z fotopasce