Ako vybrať stan do prírody:

47332686 s

V dnešnom článku si povieme ako si vybrať vhodný stan do prírody. Dozviete sa, ktoré značky sú spoľahlivé a na čo si dať pozor pri výbere. Aj keď osobne preferujem spanie pri ohníku pod holým nebom poprípade pod natiahnutým pončom, avšak sú situácie kedy to bez stanu nejde. Stan je vhodný hľavne na hromadné akcie kedy idete stanovať s viacerými priateľmi a chcete mať aspoň troška súkromia. Stan je vhodný pre rodiny s deťmi, ale aj keď idete stanovať s Vašim nežnejším pohlavím, keďže väčšina žien pod holým nebom spať nechce :-) Ďalej používam stan pri rybárskych výletoch, poprípade pri dlhších dovolenkách a kempovaní. Stan je vhodný aj do horších klimatických podmienok kedy Vás ochráni pred dažďom a vetrom.

 

Aký veľký stan vybrať ? 

36405674 s

Odpoveď na túto otázku si musíte zodpovedať sami. Myslite do budúcna čo budete potrebovať. Chodievate stanovať s partnerkou len na 1-2 noci bohato Vám postačí stan pre 2-osoby. Pokiaľ už máte deti popozeral by som sa po niečom väčšom. Rovnako pokiaľ chcete s Vašim stanom kempovať pri dlhších dovolenkách by som volil väčší stan. Získate tak viac pohodlia a viac miesta na schovanie Vášho vybavenia. Osobne s priateľkou pri dlhších kempingoch používame stan, ktorý je stavaný pre 3 osoby. Netlačíme sa v ňom a zároveň tam máme dostatok miesta aj na veci ktoré so sebou máme.

Rovnako treba myslieť na to či preferujete hlavne pešiu turistiku s prespatím v prírode. Vtedy by som volil stan menší, aby bol čo najľahší pretože ho budete celú cestu nosiť na chrbte. Pokiaľ chodievate na kempingové akcie hľavne autom potom hmotnosť stanu nemusíte riešiť.

 

Jednovrstvový alebo dvojvrstvový stan ?

P1020463777788

 Jednovrstvové stany sú väčšinou lacnejšie, skladajú sa len z jednej hlavnej vrstvy. Sú vhodné hlavne na krátke kempingové akcie. Ich veľká nevýhoda je v tom, že sa nám na ich vnútornej strane často kondenzuje vlhkosť. Keďže v stane dýchame, vlhkosť sa vyzráža na stenách stanu a stan zvnútra hľavne pokiaľ má biedne odvetrávanie býva dosť často mokrý. 

Túto veľkú nevýhodu jednovrstvových stanov riešia stany dvojvrstvové. Osobne odporúčam zakúpiť stan 2-vrstvový.  Dvojvrstvový stan sa skladá z vnútorného priedušného stanu a z vonkajšieho ochranného stanu tzv. tropika. Medzi nimi je malá vzduchová medzera ktorá slúži na odvetrávanie. V dvojvrstvovom stane sa Vám tak nestane, že by ste sa v noci rukou dotýkali mokrej steny ako v prípade jednovrstvového. 

 

Kvalitnú značku alebo lacný "šmejd"?

 qwqwqwqwqwee

Osobne Vám môžem odporučiť kúpiť si stan kvalitnej značky! Stan si kupujete na dlho a určite sa doň oplatí o niečo viac investovať. Vyhnete sa tak neprijemnostiam, ktoré sa Vám pri kúpe lacného a neznačkového jednovrstvového stanu môžu stať. Pri kvalitných značkách sa vyhnete zrážaniu vlhkosti vo vnútri stanu, premoknutiu stanu vo väčšom lejaku ale aj stresu pri stavaní. Nekvalitné stany sú zhotovené z lacných materiálov a veľakrát sa pri nich stáva, že sa Vám odtrhne nejaké putko, zlomí alebo roztrhne gumka vo výstužných paliciach stanu či ľahko sa Vám rozthá látka atď... Sami potom zistíte, že ste si mali kúpiť spoľahlivý stan, ktorý Vám vydrží roky...

 

 

Vodný stĺpec:

Ďalšia doležitá vec, ktorú si pri kúpe stanu pozerajte je vodný stĺpec. Vodný stĺpec do bežných podmienok by mal byť aspoň tých 3000mm. Osobne by som radšej volil aspoň tých 5000mm, keďže nikdy neviete aká búrka či prietrž mračien môže pri Vašom výlete prísť. Rovnako si dávajte pozor na vodný stĺpec podlahy ten by mal byť aspoň okolo 7000-10000mm.

Pri kúpe kvalitného stanu odporúčame pozrieť aj dobré karimatky. Keďže nie je nič príjemné ležať pár nocí po sebe na tvrdej zemi. Rovnako odporúčame pozrieť aj kvalitné spacáky.

Držíme Vám palce pri výbere Vášho nového stanu. Myslite na to, že Vám bude slúžiť dlhé roky a že spolu možno prekonáte aj horšie poveternostné podmienky preto vyberajte s rozumom :-)