Magneziový podpaľovač Helikon-Tex:

Dnes by sme si predstavili magneziový podpalovač od firmy Helikon-Tex. Čo to vlastne je a na čo je tento podpalovač určený?

Je to malá tablička magnézia, do ktorej je vlepené klasické kresadielko. Samotné magnézium po naškriabaní na jemné pilinky je extrémne horľavé a dokáže vyvinúť vysokú teplotu.

Táto jeho vlastnosť nám má zjednodušiť založenie ohňa. Je to niečo podobné ako keď si z klasického kresadla do pripraveného podpaľu naškriabete jemné pilinky. Robí sa to z toho dôvodu, aby pripravený podpaľ lepšie vzplanul napríklad pri horších poveternostných podmienkach (zvýšená vlhkosť, silný vietor) poprípade keď máte podpaľ, ktorý sa ťažšie zapaľuje. Keď si do takéhoto podpaľu naškriabete pilinky z kresadla tieto pilinky dokážu viacej nažhaviť samotný podpaľ, ktorý rýchlejšie vzplanie.

Presne toto nám nahrádza tablička magnézia. Stačí si troška magnézia naškriabať do podpaľu (nemusíte si tak ničiť svoje kresadlo) a naškriabané pilinky dokážu Váš podpaľ poriadne nažhaviť je to vidieť na videu. Pripomína mi to prskavku :D 

 

Ďalej táto pomôcka môže pomôcť hlavne začínajúcim zálesákom, ktorým ešte nejde dobre zakladať oheň klasickým kresadlom.Osobne som už videl veľa chalanov, ktorí majú problém založiť oheň s kresadlom a pár minút sa s tým trápia než ho vôbec založia. Keď si do podpaľu naškriabete trocha magnézia podpaľ Vám ľahšie vzplanie.

Ako iste dobre viete úspešnosť založenia ohňa závisí hlavne od toho aký vhodný podpaľ si pripravíte a v akých poveternostných podmienkach sa práve nachádzate.

Ak si viete nájsť dobrý podpaľ máte vyhrané. Nepotrebujete ani takéto vychytávky a oheň s obyčajným kresadlom budete zapaľovať na prvýkrát bez akýchkoľvek problémov. Je to všetko aj o cviku a skúsenostiach.

Či sa Vám táto vecička zíde je na Vás. Mne osobne sa pozdáva hlavne z toho dôvodu, že si nemusím ničiť svoje kresadlo, keď si budem chcieť do podpaľu naškriabať aj nejaké pilinky pre lepšie vzplanutie. Môže to pomôcť pri podpaľoch, ktoré sa ťažšie zapaľujú a potrebujú viac žhaviť :-) 

Videjko ako táto "prskavka" žhavý :