Liehový varič - ESBIT:

V dnešnej krátkej recenzii by sme si predstavili varič na pevný lieh. Poznáme dva typy liehových varičou : 1.na pevný lieh jeden z nich si dnes predstavíme. A potom variče 2.na tekutý lieh.

Liehový varič Esbit je malí prenosný varič ktorý sa pohodlne zmestí aj do vačku maskáčov. Je vyrobený z pozinkovanej ocele. Dá sa rozložiť do troch polôh čo umožnuje ohriať menšie aj väčšie hrnčeky poprípade panvice.

Je vhodný hlavne na ohrev vody na kávu či čaj. Poprípade zohriatie nejakéj konzervy či zohriatie nejakého jedla na panvici.

Nie je určený na nejaké dlhšie varenie jedla. Spotrebovali by ste veľa pevného liehu a nemá takú tepelnú účinosť ako variče na tekutý lieh či plyn. Tento varič je skôr určený na ohrev vody na kávu či čaj tam vydím jeho reálne využitie pretože je malí a skladný a nemusíte zo sebou vláčiť plynovú kartušu či flašu s tekutým liehom.

Pevný lieh : Do tohto variča sa odporúča kupovať originálny pevný lieh od firmy Esbit ktorý stojí od 2 do 6 euro záleží podľa balenia.

Balenia: 20kusov po 4g kociek ( na jednej 4 gramovej kocke neohrejete skoro nič takže ich budete musieť použiť viac)

6kusov po 14g kociek (na jednej 14g kocke sa dá za ideálnych podmienokzo zakrytým hrnčekom dostať do varu 0,3l vody. Výrobca uvádza až 0,5l vody na jednu 14g tabletu ale to sa mi akosi nezdá. Pričom doba horenie jednej 14g tablety je podla výrobcu cca 12 minút)

12kusov po 14g kociek ( asi najvhodnejšie balenie v pomere cena výkon )

Ja osobne budem kupovať balenie 12kusov po 14g pretože keď si to prepočítam oplatí sa mi viac ako 6kusov po 14g :) 

 

Varenie na Esbite: No a teraz k samotnému vareniu na tomto variči. Je to veľmi jednoduché. Varič si naštelujete podľa toho aký veľký hrnček máte zapálite tabletu esbitu a môžete variť. Odporúčam hrnček z vrchu prekryť alobalom aby nám voda skôr zovrela. Mne na video recenzii voda na jednu kocku nezovrela aj kôli tomu že som hrnček nemal z vrchu prikrytý. 

Pozor na vietor je to nepriateľ tohto variča. Vždy ho používajte na záveterných miestach pretože vo vetre uniká plameň a teplo z horiacej esbitovej kocky do strán a nejdu koľmo na hrnček. Vodu by ste ohrievali oveľa dlhšie a pravdepodobne by ste ju ani do varu nedostali. Takže vždy hľadajte záveterné miesto za skalami či padnutým stromom. 

Pevný lieh sa dá využiť aj pri zakladaní ohňa. Pokiaľ je všetko naokoľo mokré tak ho môžete využiť ako skvelý podpalovač.

Viac rád nájdete na tejto video recenzii:

(Na video recenzii som spravil jednu chybu a to neprikryl som hnček z vrchu napríklad kúskom alobalu.)

Liehový varič Esbit v ponuke tu: Liehový varič Esbit