Turistický varič Coleman F1 Spirit:

Ak ste z tých, ktorí si v prírode radi vychutnajú dobrý čaj, kávu či si radi sem tam niečo uvaria bude tento článok určený práve pre Vás.

Približne pred rokom som písal recenziu na varič na pevný lieh. Počas roku používania som zistil že variče na pevný lieh majú dve nevýhody. 

Prvá veľká nevýhoda je tá, že majú slabú tepelnú výhrevnosť ani by som to nenazval ako variče ale skôr ako ohrievače. Sú hlavne určené na zohriatie či zvarenie menšieho množstva vody na kávu či čaj. A druhá nevýhoda, že si s nimi začmudíte hrnček či ešus v ktorom ohrievate.

Ďalší typ varenia, ktorý som počas roka preferoval bolo varenie na ohni, ktoré opäť prináša určité výhody ale aj nevýhody. Výhoda je, že je to zadarmo a na ohníku uvaríte skoro všetko. Samozrejme má to svoju pravú zálesácku atmosféru :-) Nevýhody pri založení ohňa sú jednoznačné: potrebujete chvíľku čas na rozkúrenie, nemôžete ho zakladať kde si zmyslíte, ešus či hrnček ostane dosť začmudený a ide to ťažko dole :-) no a oheň sa zle reguluje veľa vecí som už na ohni pripálil naposledy morcadellu :-D

 

 

Plynové variče:

Keďže v poslednej dobe sme sa s kamarátmi viacej začali venovať turistike, hľadal som nejaký šikovný varič, ktorý by mal dobrú tepelnú účinnosť, bol by skladný, a nešpinil ešus. Pri turistike potrebujem spraviť čaj, kávu či sáčkovú polievku poprípade rýchlo niečo zohriať či uvariť a príde my zbytočné a zdĺhavé zakladať oheň. Veľakrát sa pohybujem v oblastiach, kde sa ani oheň zakladať nedá.

Voľba padla na malé turistické plynové variče a myslím, že som spravil veľmi dobre.

Zvolil som si značku Coleman model F1 Spirit.

S týmto varičom, ktorý má výkon 3000W dostanete do varu liter vody v bezvetrí za cca 3,5-4 min čo je veľmi slušný výkon. Na tomto variči môžete seriózne variť, zohrievať či vysmážať. Odpadá vám starosť z vonka čistiť ešus od smradľavej sadze, tak ako v prípade ohňa či esbitu. Varič do pár sekund zmontujete uvaríte čo potrebujete a zložíte a môžete vyraziť ďalej. Na turistiku úplne ideálne.

Páči sa mi na ňom, že je malý, skladný a ľahký takže si vždy nájde miesto v mojom batohu.

Plynové variče za super ceny Plynové variče  + náhradné kartuše.

Varič sa dá z kartuše odmontovať a uschovať do vrecúška.

Kartuša má samostatný ventil, takže na ňu varič môžete nasadiť a vysadiť koľkokrát budete chcieť. Predávajú sa aj lacnejšie variče a kartuše, ktoré sa prepichujú ale tam musíte varič nechať nasadený až pokiaľ sa kartuša nemynie.

Kartuša sa mi pohodlne zmestí do ešusa, takže šetrím miesto. Kartuše od Colemanu sa dodávajú v troch veľkostiach cca 100g plynu, 250g plynu a 500g plynu.

S varičom som zatiaľ veľmi spokojný už som na ňom varil čaj, kávu a sáčkovú polievku pri -6 °C úplne bez problémov. Za mňa ho môžem odporučiť ľuďom, ktorý si chcú v prírode seriózne a rýchlo variť napr. turisti či rybári.