Survival náramky z Paracordu:

Dneska by sme si napísali niečo k survival náramkom z paracordu ktoré sú v poslednej dobe veľmi oblúbené. Náramky sa vyrábajú z parašutistickéj šnúri Paracord 550, ktorá sa vyznačuje vysokou pevnosťou a všestranným použitím. Je nielen štýlovým módnym  doplnkom, ale hlavne funkčnou výbavou každého turistu, či vyznávača prežitia v prírode. Náramok je možné v krízovej situácii rozmotať a získať tak až 5,5 metra pevného lana, ktoré možno použiť podľa potreby, napríklad na postavenie prístrešku, výrobu luku, či len ako náhradu roztrhanej šnúrky na topánke.

 

Typy na využitie paracordu:

- Upevnenie dlahy

- Šnúra na sušenie mokrých šiat

- Výroba luku

- Rozloženie ohňa

- Spútanie človeka

- Zostrojenie pasce

- Ťažné lano

- Zostrojenie kladkostroja

- Výroba snežníc

- Oprava poškodenej výstroje

 

Niečo o Paracorde 550:

Paracord je ľahké, elastické nylónové lano, ktorého konštrukcia pozostáva z jadra  a opletu. Názov Paracord vznikol spojením slov parachute a cord, čo v slovenčine znamená parašutistická šnúra.

Paracord bol pôvodne používaný ako padákové lano americkými parašutistami počas 2. svetovej vojny. V poli parašutisti rýchlo objavili, že ho možno okrem jeho primárneho účelu použiť aj na  mnoho ďalších vecí. Paracord si našiel uplatnenie pri upevňovaní výstroje, zaisťovaní maskovacích sietí, stavbe prístreškov, rôznych opravách a podobne.

Od zhruba 70. rokov 20. storočia sa Paracord dostal aj k civilným užívateľom, ktorých si získal svojou univerzálnosťou a odolnosťou. Oslovil nielen, nadšencov prežitia v divočine, či turistov, ale napríklad aj výrobcov bičov, ba dokonca uplatnenie našiel pri výrobe hudobných nástrojov, ako xylofón alebo vibrafón. V roku 1997 bol Parcord použitý aj pri misii raketoplánu Discovery, kedy ho astronauti využívali pri oprave Hubblovho vesmírneho teleskopu.

Podľa klasifikácie americkej armády existuje 6 typov Paracordu (I,IA,II,IIA,III,IV) pričom v civilnom sektore je najčastejšie používaný komerčne vyrábaný typ III, označovaný aj Paracord 550, alebo 550 cord. Toto označenie vychádza z minimálnej sily potrebnej na pretrhnutie lana, ktorá je 550 libier (249kg). Tento typ Paracordu, ktorý používame aj pri výrobe našich produktov má jadro pozostávajúce zo 7-9 samostatných vlákien, ktoré zabezpečujú dostatočnú pevnosť a odolnosť.