Apríl v prírode:

fialkavc

Apríl je krásny jarný mesiac. V prírode to už všetko začína poriadne ožívať, rozvoniavať a chytať farby. Ukazujú sa prvé fialky, prvosienky, pľúcnik a aj hubári si tento mesiac prídu na svoje. Rybári sa už tiež nevedia dočkať na štart novej pstruhovej sezóny, ktorá odštartuje práve tento mesiac.

Zver si konečne po dlhých zimných mesiacoch nájde dostatok "zelenej potravy" a môže načerpať stratenú energiu po zime. Stromy v apríli začínajú nahadzovať svoje listy a príroda začína znova ukazovať svoje čaro. Behom pár týždňov je všetko krásne zelené a na lúkach sa objavujú prvé jarné kvety. Poďme si povedať na čo by ste tento mesiac nemali zabudnúť:

 

Hubári sa môžu tešiť na jarné úlovky:

smrcok545

V apríli sa nám hubárska sezóna v celku rozbieha. Každý hubár si príde na svoje. Začíname zberom Smrčkovcov českých, ktoré sa dajú zbierať skoro celý apríl (pokiaľ sú dobré podmienky). Koncom apríla začínajú výborné Smrčky jedlé no a asi väčšina z Vás sa teší na Čírovnicu májovú (Májovky). Tie tiež začínajú koncom apríla. 

 

Nezabudnite na zdravú pochúťku Cesnak medvedí:

cesnakmm3232

Lístky ýesnaku medvedieho sa dajú zbierať celý apríl. Je to zdravá a zároveň chutná pochúťka, ktorá sa dá využiť na množstvo spôsobov. Určite naň nezabudnite! Viac o Cesnaku medveďom tu: Cesnak medvedí.

 

Objavujú sa prvé fialky:

filka5454

Je to typická rastlinka mesiaca apríl. Mám ich veľmi rád pretože signalizujú, že jar sa nám v plnom prúde rozbieha. Zároveň obľubujem aj ich krásnu vôňu. Sú veľmi pekné ľudia si z nich často robia ozdobné kytičky. Kedysi sa táto rastlinka používala aj ako liečivá rastlinka a vyrábal sa z nej sirup proti kašlu. Kvety fialky sú jedlé. Fialky sa používajú aj v kozmetike na výrobu parfúmov.

 

Prvosienka Jarná:

prvosienka454

V apríli sa objavuje výborná liečivá rastlinka Prvosienka Jarná. Túto rastinku mám rád pre jej krásnu a ukludňujúcu vôňu. Kvety sú jedlé. Používame ich hľavne na sušenie na výborný čajík. Ten je účinný proti zápalom priedušiek, bolestiam hrdla či ako ukludňujúci čajík pre deti. Viac o prvosienke tu: Prvosienka Jarná.

 

Rybárom konečne začína nová sezóna:

duhak4545

Každý jeden rybár sa už nemôže dočkať na magický dátum 16. apríl. V tento deň si rybári berú v robote dovolenky a už skoro ráno opúšťajú svoje manželky a vydávajú sa na pstruhové potoky kde o 6 hodine ráno začne po dlhej zimnej odmlke lov pstruhov! Zo začiatku sezóny berú hľavne hladné nasadené pstruhy dúhové a občas sa ukáže aj nejaký ten potočák. Môja skúsenosť je taká, že potočáci sú zo začiatku sezóny málo aktívny pri vode je veľa vzruchu, keďže tu pobehuje veľa rybárov a to oni nemajú radi. Aspoň u nás na malých potôčikoch. Každopádne človek si to vynahradí na nasadených pstruhoch dúhových, ktorí bývajú hladní a veľmi bojovní. Osobne ich brávam domov na gril či na panvicu. Je to nepôvodný druh a zbytočne by pstruhom potočným boli potravnou konkurenciou. Vysádzajú sa z dôvodu, že sú oproti domácim pstruhom potočným ekonomicky lacnejší a z dôvodu toho, aby nebol taký rybársky tlak na domáceho pstruha potočného. Osobne ich chytám rád ale na naše potoky podla mňa moc nepatria. Patrí tam pôvodný pstruh potočný, ktorého by sme mali viac presadzovať a zarybňovať ním aspoň to môj skromný názor.

 

Stále sa dajú nájsť zhody:

daniel858

Pri potulkách prírodou môžete stále natrafiť na jelenie zhody. V apríli už svoje parožie zhadzujú aj mladšie jelene. V apríli začínajú svoje "lopatky" zhadzovať aj daniele. Danielie zhody sú tiež veľmi krásne. Ako si môžete v prírode všimnúť všetko sa nám začína pomaličky zelenať a koncom apríla je už všade plno zelenej vegetácie. Hlavná sezóna zberu zhodov bude koncom apríla pomaličky končiť nakoľko cez rastúcu vegetáciu sa hľadajú zhody ťažšie. Viac o zhodoch v článku: Jelenie, danielie a srnčie zhody.

 

Pozor na kliešte:

klieste545

Vonku je krásne a ideálne na pohyb v prírode. Teplo prebralo aj kliešte, ktoré sa začínajú rozliezať a čakať na svojich hostiteľov. Treba si dať na nich pozor, sú to prenášači rôznych závažných ochorení. Viac o kliešťoch tu: Kliešte v prírode.

 

Stále si môžete nazbierať Podbeľ:

podbel545

Hľadajte na slnečných stráňach, na rôznych navážkach, rúbaniskách a podobne. Určite si túto liečivú rastlinku nazbierajte je perfektný na priedušky, kašeľ, bolesti hrdla a čistí plúca. Viac v článku: Podbeľ liečivý. Zároveň odporúčame prečítať článok o sušení a skladovaní: Sušenie rastlín.

 

Nezabudnite na Pľúcnik:

plucnik545

Môžete si ho nazbierať a nasušiť spolu s Podbeľom. Ja miešam zmes podbeľu + pľúcnika + prvosienky. Je to výborný čaj na kašeľ, priedušky a dýchacie cesty. Viac o pľúcniku sa dočítate v článku: Pľúcnik lekársky. 

 

Ďalšia liečivá rastlinka v apríli je Púpava lekárska:

pupava545

Mladé púpavové listy sa dajú jesť za surova. Používajú sa do jarných šalátov. Celá rastlinka je jedlá. Jedia sa aj stonky s kvetmi aj keď stonky sú trocha horké. Hovorí sa, že päť surových stoniek a kvetov púpavy denne dokáže prečistiť krv. Zo štavy zo stoniek sa dá vyrobiť lepidlo. Upražený koreň zalejeme horúcou vodou a máme náhražku kávy. Viac o Púpave lekárskej v článku: Púpava lekárska.

 

Vyrobte si nepravý-med s púpavy:

med8285

Púpavový nepravý med je vhodný na celkové posilnenie organizmu, pečeňové, žlčníkové a obličkové problémy, ako aj pre lepšie trávenie a prečistenie krvi. Takisto pomáha pri kašli a bolesti hrdla. Ale pozor nie je to náhrada kvalitného včelieho medu. Viac v článku: Nepravý-med s púpavy.

 

 

Sirup proti kašlu zo smrekových výhonkov:

smrekvyh4545

Ak máme problémy s prieduškami môžeme si pripraviť sirup zo smreka. Budeme potrebovať 1 kg kryštálového cukru a mladé výhonky na konci smrekových konárikov. Tento sirup je super na kašeľ. Jeho výroba je jednoduchá: Čítať viac.

 

Mladé brezové listy sú výborné liečivo:

brezove545

Breza je pre zálesákov naozaj vzácny strom. Poskytuje nám toho veľa napr. na jar svoju zdravú miazgu, kôru vhodnú na rozloženie ohňa či vyrobenie rôznych výrobkov. Ďalej nám poskytuje svoje liečivé listy, z ktorých sa robí zápar (čaj). Viac v článku: Brezové listy.

 

Pozor na Májku fialovú:

majka545

Na jar v mesiacoch apríl, máj často stretám tohto krásneho ale aj nebezpečného chrobáčika. Málo kto vie, že tento krásny chrobáčik produkuje nebezpečný jed alkaloid kantaridín, ktorý je smrteľný aj pre človeka už pri dávke 30mg (museli by ste ich skonzumovať väčšie množstvo).  Neodporúčam ich chytať do rúk. Viac v článku Májka fialová.

 

Žihľava a jej využitie:

žihlava545

Mladučká aprílová žihľava je veľmi zdravá a dá sa využiť na množstvo spôsobov. Tu Vám dáme pár tipov na jej využitie. Vyskúšajte: Žihľavové smoothie, Žihľavová praženica, Žihľavový čaj, Žihľava + Smrhy.

 

Smažené Smrže na masti:

smržesmaž545

Menší tip na skvelú pochúťku, ktorú si môžete pripraviť doma či priamo v teréne. Je to naozaj delikatesa odporúčame vyskúšať :-) Viac v článku: Smažené Smrže.

 

Neseďte doma vybehnite na jarnú turistiku:

 dracst545

Zoberte si niečo dobré pod zub a vybehnite na hory troška sa dobiť energiou. V apríli je v prírode krásne! Čerstvý jarný vzduch, prvé jarné kvety a prebúdzajúca sa príroda je balzam na dušu. Treba znova nabrať kondičku do novej turistickej sezóny. Tipy na turistiku nájdete tu: Zálesáctvo na cestách.

 

Doplňte si výbavu na novú sezónu:

20161119 134437c

Asi väčšina z Vás mala v zimnom období od kempingu a nocovania v prírode pauzu. Samozrejme nájde sa aj pár zálesákov, ktorí chodia kempovať a nocovať do prírody aj v zime :-) No prevažná väčšina si to užíva hľavne od jari do jesene, keď je v prírode troška teplejšie. Pred novou sezónou sa môžete mrknúť na Vašu výbavu a poprípade to čo chýba doplniť. V našej sekcii: Recenzie vybavenia nájdete množstvo užitočných rád a recenzii vybavenia. Napr. Tip na stan, Tip na varič, Tip na riad do prírody, Tip na kvalitný ruksak atď...