Brúsenie noža s Fällkniven DC4:

Brúsny kameň Fällkniven DC4 - Jedna strana je potiahnutá vrstvou umelého diamantu a druhá je tvorená keramickou platničkou.

Diamantová časť slúži na hrubšie brúsenie aj tých najtvrdších ocelí - preto je potrebné dbať na opatrné brúsenie (vzhľadom na vysoký úber materiálu).

Keramická časť slúži na dobrúsenie a doleštenie noža. Ak nôž nie je veľmi tupý, stačí ho dobrúsiť len na tejto časti brúsky.

Prvé brúsenie sa odporúča nacvičiť na staršom noži.

Brúsenie prebieha zásadne na sucho. Žiadna voda, ani olej! Ošetrenie po brusení pozostáva z umytia oboch strán saponátom, vysušnie a uloženie do koženého púzdra.

 

Postup brúsenia:

Čepeľ noža musí byť pred brúsením čistá a zbavená mastnoty. Pri brúsení pohybujte nožom po kameni vždy proti ostriu, šikmo od rukoväti ku špičke noža, akoby ste chceli z kameňa odrezať tenký plátok.

Čepeľ je potrebné brúsiť vždy niekoľkými ťahmi po kameni z jednej strany a potom z druhej tak, aby vznikal súmerný klin.

Krátku čepeľ veďte po kameni na jeden ťah po celej jej dĺžke. Dlhú čepeľ brúste po častiach tak, že s každým novým ťahom postupujte po ostrí o kúsok ďalej až ku špičke noža.

Počas brúsenia je potrebné starostlivo dodržiavať odklon čepele od kameňa. Podľa typu noža a Vašej voľby má byť 5 až 10 stupňov.

Po dobrúsení môžeme nôž obtiahnuť na koženom remeni alebo hube Brezovníku obyčajnom získame tak ešte lepšie ostrie.