Portugalske vreckové nože MAM:

DSC01806

Dnes tu máme na predstavenie Portugalskú značku vreckových nožov MAM. Tak ako je vo Francúzsku obľúbená značka Opinel, tak je v Portugalsku obľúbená značka MAM. Dátum narodenia firmy MAM sa datuje do roku 1870. Takže má bohatú tradíciu vo výrobe nožov. Každá firma, ktorá vyrába nože už viac ako 100 rokov má môj veľký obdiv. MAM sú tradičné vreckové nože s drevenou rukoväťou. Doma ich obľubujú najmä Portugalskí sedliaci. Používajú sa v záhrade, na poli či v lese.

DSC01785

Dnes tu mám pre Vás na predstavenie 3 modely. Najväčší je model Hunter 2060 s cenovkou okolo 14€. Stredný je model Iberica 2010 s cenovkou okolo 7€. No a najmenší je len taká núdzovka model Douro 2025/2-A s cenovkou 4€. Viac modelov nájdete na stránke našeho partnera: Kniland.sk

 

Čepeľ:

DSC01788

Na výrobu čepele je použitá Nemecká oceľ typu AISI 420 od výrobcu Thyssen Krupp. Je obohatená o molybdén, vanád a uhlík, tvrdosť 56-57 HRC. Niektoré modely majú dokonca titánovú povrchovú úpravu čepeľe. Čepele sú pomerne tenučké myslím, že je to dobre aspoň sa do rezaného materiálu ľahšie zakusujú. Sú to čepeľe určené na rezanie. Určite by som ich zbytočne neničil nejakým páčením či štiepaním na to tieto nože nie sú určené! 

 

 

Výbrus:

DSC01787

Výbrus je pomerne slušný. Už od výroby prídu slušne nabrúsené. Aj keď k dokonalosti im chýba ešte poriadne vyobťahovať na kožennom opasku. Po takomto doľadení sa z tohoto noža stáva malá žiletka.

 

Rúčka:

DSC01793

Rukoväte sú tradične drevenné. Na rukoväte sa používa buď bukové drevo alebo drevo z Afrického stromu bubinga. Počas výrobného procesu je drevo dokonale vysušené a 4x impregnované, aby čo najlepšie odolávalo vlhkosti.

 

Úchop:

DSC01795

Až na model Douro sa mi nože MAM držia veľmi príjemne.S modelom Hunter a Iberica sa pracuje obratne. Model Douro je už naozaj fest malý a je to len taká núdzovka. Poprípade vhodný na spracovanie húb pre menšie ženské ruky. 

 

Poistka:

DSC01789

Nože Hunter a Iberica majú aj poistku čepele tipu Liner Lock. Stačí ju potiahnuť do strany, Jednoduchá a účinná :-) 

 

Využitie:

DSC01802

Čo sa týka využitia určite si nájdu tieto vreckové nože svoje uplatnenie u zálesákov, turistov a hubárov. Sú to šikovné vreckové nože za ľudové ceny. Za mňa môžem odporučiť model Iberica a Hunter sú perfektné.

Nože MAM môžete zakúpiť na stránke: Kniland.sk