Victorinox Hunter Pro:

20171210 122108

Kamaráti dnes tu mám pre Vás ďalšiu veľmi zaujímavú recenziu na nôž z produkcie švajčiarskej firmy Victorinox. Tento model sa od ostatných klasických Švajčiarakov dosť odlišuje či už svojim vzhľadom, veľkosťou ale aj funkčným vybavením. Nie je to klasický nabitý Švajčiarak s množstvom funkcii ako: pinzeta, špáradlo, pilka, šrobovák, otvarák a ďalšie... Na tieto doplnky zabudnite model Hunter Pro Vám ponúkne len jednu jedinú funkciu a to je kvalitná masívna čepeľ, ktorú si ihneď obľúbite.

 

Základné info:

20171210 122130

Model Hunter Pro bol navrhnutý pre lovcov a poľovníkov, ktorí požadovali masívnejší nôž určený primárne na rezanie bez ďalších "zbytočností". Nôž, ktorým nemáte problém spracovať zverinu, vypitvať rybu, nakrájať mäsko na guláš no zároveň nôž kompaktný, ktorý sa zmestí bez problémov do Vášho vrecka. Na podnet lovcov vznikol tento krásny model, ktorý by som bez najmenších pochýb radil aj ako univerzálny outdoorový nôž na každodenné nosenie po prírode. Poďme si povedať pár základných údajov:

Dĺžka noža v zatvorenom stave: 13cm

Celková dĺžka v rozloženom stave: 22,5cm

Dĺžka čepele: 9,6cm

Materiál rukoväte: plastové črienky (jemné pogumovanie)

Váha noža: 165g

Púzdro noža: Nylonové

Nôž bol predstavený v roku: 2013

 

 Použitá oceľ a prevedenie noža:

20171210 122111

Ako sme si už na začiatku povedali jedná sa o masívny zatvarák vyhotovený s vysokouhlíkovej nerezovej oceľe. Ako je to u švajčiarskej značky bežné ich ocele sú veľmi kvalitné a majú vynikajúce vlastnosti.

20171204 190135

Nôž prichádza už od výroby nabrúsený naozaj "brutálne". Bez problémov dokáže holiť. Keďže táto oceľ obsahuje väčšie množstvo uhlíka, ostrie vydrží pomerne dlho ostré. Pri loveckom noži by to mala byť samozrejmosť, keďže pri spracovaní zveriny sa častokrát ostrie stretne s kosťou. Zároveň si táto nerezovka drží svoje výborné protikorózne vlastnosti a je vhodná na prácu s mäsom či potravinami. Samozrejme nie je na škodu, ak mu po rezaní a používaní doprajeme primeranú starostlivosť. Stačí ho opláchnuť vo vode a dôkladne vytrieť do sucha. Čepeľ môžeme občas pretrieť jedlým olejom či prekrojiť ňou slaninku. Do časti, kde sa čepeľ otvára občas strekneme troška mazacieho, konzervačného oleja napr. Konkord. Po takejto starostlivosti sa Vám nôž odvďačí naozaj dlhou životnosťou a hladkým "chodom" otváraním.

20171210 121901

Výborné a návykové je aj samotné otváranie noža, ktoré je v prevedení "One hand" teda jednoručné otváranie. Toto otváranie sa mi páči, nôž po menšom tréningu bez problémov otvorite v jednej ruke. Má to svoje výhody hlavne keď si budete v druhej ruke niečo pridržiavať a zároveň budete nôž potrebovať rýchlo otvoriť.

20171210 121943

Nôž je vybavený poistkou tipu "Lockback". Zámok je umiestnený na chrbte rukoväte. Táto poistka je bezpečná a spoľahlivá. Osobne proti nej nemám žiadne výhrady.

20171210 122058

Menšiu výhradu by som mal akurát k maličkej vôle čepeľe. Aj keď niekto by si to možno ani nevšimol. Ja osobne som troška náročnejší uživateľ a maličká vôľa tam proste cítiť je.

 

Úchop a držanie noža:

20171210 121957

Nôž má príjemné tvarovanie a v ruke sedí naozaj skvele. Črienky sú plastové a pri dotyku máte pocit ako by bol nôž jemne pogumovaný. Na dotyk je plast príjemný a nešmýka sa ani keď má človek mokré ruky.

20171210 122230

Čo sa týka voľby črienok myslím, že Victorinox vie čo robí. Pri loveckých nožoch, kedy nôž príde do styku s mäsom, krvou, pitvaním zveriny či rýb, častejším spracovaním potravín sú plastové črienky najlepšia voľba. Hlavne pre ich nenáročnosť na údržbu v podstate stačí len opláchnuť pod vodou.

Tento nôž sa predáva v prevedení s čiernymi črienkami, oranžovými črienkami ale aj s črienkami s orechového dreva. Vyzerá to síce veľmi pekne a luxusne ale osobne som toho názoru, že na "špinavé práce" ako je spracovanie zvery či rýb sa drevenné črienky až tak nehodia. 

 

Púzdro:

20171210 121849

Púzdierko k nožu je zhotovené z "pogumovaného" nylónu. Myslím, že k tomuto nožu vcelku ide. Páči sa mi zvolená olivová farba a hlavne viacero možností upnutia na opasok, nohavice či ruksak. Otváranie je vyriešené úplne jednoducho pomocou suchého zipsu.

20171210 121853

Uvidíme či po čase nebude problém so slabšou priľnavosťou.

 

Záverečné zhodnotenie:

20171210 121932

Pre lovcov a poľovníkov vynikajúci tip na kvalitný nôž. Rovnako tak aj pre ľudí, ktorí hladajú masívnejší outdoorový zatvárací nôž. Hunter Pro je kvalitný zatvárak, do ktorého sa pri rezaní človek nemusí báť poriadne oprieť. Návýkové a praktické je aj jeho jednoručné otváranie, na ktoré si rýchlo zvyknete. Za mňa určite odporúčam sám ho budem nosievať na najbližšie vychádzky v teréne.

Plusy a mínusy:

+ masívne prevedenie

+ moderný dizajn

+ použitá kvalitná oceľ

+ výborné rezné vlastnosti

+ jednoduchá údržba

+ praktické jednoručné otváranie

+ spoľahlivá poistka Lockback

+ šikovné púzdierko

- maličká vôľa čepele

- vyššia cena