Nože Mora - MoraKniv:

Švédska firma Mora má dlhoročné skúsenosti s výrobou kvalitných nožov do prírody. Za touto značkou stoji bohatá 300 ročná história. Za ten čas si tieto nože našli veľa priaznivcov po celom svete. Tieto nože sú v poslednej dobe veľmi obľúbené hlavne vďaka ich skvelému pomeru cena/výkon. Kupujú ich hlavne poľovníci, rybári, zálesáci či hubári.

Ďalej sú obľúbené v kuchyni a výborne poslúžia aj ako pracovné nože. Ponuka nožov Mora je naozaj veľmi bohatá. Firma Mora vyrába nože do prírody, pracovné nože, nože na vyrezávanie či nože určené do kuchyne.

Za rozumnú cenu dostanete kvalitný nôž zo Švédskej uhlíkovej alebo nerezovej ocele. Ako všetci dobre vieme Švédi majú jednu z najkvalitnejších ocelí na svete.

Základné pracovné verzie nožov Mora sa dajú zohnať už od ceny ktorá sa pohybuje okolo 5 euro.  Poľovnícke a zálesácke nože sa pohybujú od ceny 15 až do 70 euro. No a máme tu aj pár luxusnejších modelov, ktorých ceny sa vyšplhajú aj nad 100 euro.

Mora používa hlavne dva druhy ocele: Stainless steel (nerezová oceľ), Carbon steel (uhlíková oceľ).

 

Stainless steel:

Čepele sú vyrobené z vytvrdzovanej nerezovej ocele (kalené na HRC 57), nože s extrémnou pevnosť, dlhou životnosť, rovnako ako s vysokou odolnosťou proti vlhkosti, bez hrdzavenia...

Carbon steel:

Čepele nožov z vysoko kvalitnej uhlíkovej ocele (kalené na 59-60 HRC), pre najlepšiu možnú ostrosť za najnižšiu cenu. Táto oceľ však môže po skladovaní na vlhkom mieste chytiť šedo-čiernu vrstvu - patinu. To je však len estetická vada a na kvalitu noža to nemá vplyv. Podľa výrobcu táto vrstva dokonca chráni nôž pre koróziou...

 

Moja skúsenosť s nožmi Mora:

Osobne vlastním tri Mori a to Moru Outdoor 2000, Moru Bushcraft Survival a Moru Army Companion Mg tú dokonca používa Švédska armáda. Všetky tri Mori mám nerezové. Tieto nerezovky sa môžu pochváliť skvelými reznými vlastnosťami. Rezivosť na drevo je skvelá. Jemné veci ako rajčina, čerstvý chlieb idú krájať jedna báseň. Najviac som si obľúbil model Mora Bushcraft Survival je to skvelý spoločník do lesa.

Jediné čo by som im mohol vytknúť je, že pri nepozornosti či už pri slabšom zarezaní alebo buchnutí reznej hrany do niečoho tvrdého napr. kameň, železo sa na noži vedia vytvoriť malé zúbky tie sa však dajú po pár ťahoch prebrúsiť na keramickej brúske.

Osobne si chcem ešte zaobstarať uhlíkovku, pretože tá by sa mala dať ešte brutálnejšie nabrúsiť. Pri uhlíkovkách si akurát treba dať bacha na to, aby sme po rezani jedla, nož riadne očistili a nož skladovali v suchu, nakoľko nám môže uhlíková čepeľ na vlhkom mieste chytiť šedo-čiernu patinu. Čierna patina ide zbrúsiť jemným šmirglom ale podla mňa je to zbytočné, nakoľko sa po čase objaví znova.

Po dôkladnom osušení môžeme uhlíkovú čepeľ občas pretrieť jedlím olejom. Keď jej doprajete túto jednoduchú starostlivosť určite Vám bude dlho a spoľahlivo slúžiť... Pre tých, ktorí hľadajú kvalitný nôž so skvelými reznými vlastnosťami za priatelnú cenu je Mora ideálna voľba...

Viac o mojich morách sa dočítate v nasledujúcich recenziách:

Recenzie nožov Mora :

1.) Mora Outdoor 2000

2.) Mora Army Companion Mg Stainless

3.) Mora Bushcraft Survival

4.) Mora Bushcraft Signal

5.) Mora Garberg Multi-mount

6.) Mora Eldris

7.) Mora Kansbol

8.) Mora Fishing Classic 54

9.) Mora Basic 511 - 2017

10.) Mora Garberg Black Carbon

11.) Mora Pro S

12.) Mora Companion Desert Camo

13.) Mora Classic 125

14.) Mora 510