Recenzia krásnej španielky - Muela Kodiak Combo Micarta:

V dnešnom článku by sme sa v krátkosti pozreli na zaujímavý nôž zo Španielskej dielne. Jedná sa o nôž značky Muela. Muela (domovská stránka: http://www.muelaknives.com/) je španielska firma, ktorá je známa výrobou kvalitných loveckých nožov. Svoje nože vyššej triedy medzi ktoré sa radí aj model Kodiak Combo Micarta vyrábajú priamo španielski majstri. Tieto nože sú veľmi obľúbené a kvalitne spracované.

Pozor si dajte na lacné modelové rady:

Ich lacnejšie nože si nechávajú vyrábať hromadne v Číne. Tieto nože dostanú značku Muela, no dobré meno jej nerobia. Ako sa hovorí za málo peňazí nečakajte veľa muziky. Možno medzi nimi natrafíte aj na vydarenejší kúsok ale osobne by som sa lacným nožom od Mueli radšej vyhol.

Muela Kodiak Combo Micarta:

Tento krásny kúsok si ma osobne získal svojim pekným moderným dizajnom a kvalitným prevedením. Poďme pekne po poriadku.

Púzdro:

Púzdro je zošité z kvalitnej čiernej kože. Švy sú veľmi pevné, koža dostatočne hrubá a pevná. Na púzdre sú použité pevné cvoky z kvalitného materiálu(asi mosadz). Nachádza sa tu aj očko na kresadlo. Čo sa týka upevnenia na opasok môžete nôž nosiť zavesený vertikálne ale aj horizontálne čo je dosť zaujímavé.

Kresadlo:

Kresadlo, ktoré sa dodáva k Muela ma veľmi milo prekvapilo. Pýtate sa prečo? Je naozaj kvalitné a hádže až neuveriteľnú spŕšku iskier. Jedno z najlepších aké som mal v ruke!

Nôž:

Nôž je pomerne robustný a vyrobený z kvalitných materialov. Dĺžka čepele: 10cm, dĺžka rukoväte: 11cm, hmotnosť noža cca 200g. Materiál, z ktorého je vyrobená samotná čepeľ noža hrubá 3,9mm je švédska sandviková nerezová oceľ 14C28N. Je odolná voči korózii. Čepeľ je dosť hrubá a nôž znesie aj hrubšie zaobchádzanie ako sekanie či páčenie. Na čepeli sa nachádza aj výrez pre kresadlo, ktorý by som ale osobne vyhodil.

Osobne aj tak škrtám chrbtom noža a samotný výrez mi prekáža pri silovom rezaní, keď chce človek rezať hneď z kraja a chce sa do noža poriadne oprieť. Ostrie by som radšej potiahol po celej dĺžke čepele a výrez na kresadlo vynechal.

Nôž je osadený micartovými črienkami, ktoré sú pekne tvarované a páči sa mi farebné prevedenie, ktoré mi pripomína kožu anakondy.

Na konci rúčky je diera, cez ktorú si môžete prevliecť šnúru.

Nôž pomerne slušne sadne do ruky, dobre sa drží a nešmýka sa. 

Vďaka jeho pomerne veľkej váhe a mohutnej čepeli sa s ním dá slušne sekať. Rezacie schopnosti sú pomerne slušné, aj keď som zvyknutý na lepšiu rezivosť nožov značky Mora či Opinel. Tu je však použitá podstatne hrubšia čepeľ a možno aj preto sa mi zdá rezivosť oproti uvedeným nožom otrošku horšia. 

Samotnému dizajnu nemám čo vytknúť. Dizajnovo je to vydarený a nádherný kúsok. Rovnako použité púzdro sa k nožu krásne hodí a páči sa mi aj moderná možnosť horizontálneho nosenia.

Viac detailov noža si môžete pozrieť na videu: