Nože Opinel:

Obľúbené nože hubárov a turistov, ktoré sa dajú neskutočne ostro nabrúsiť.

Tieto nože majú svoju históriu začali sa vyrábať už v roku 1890. Pán Joseph Opinel si povedal, že vyrobí malý, šikovný a lacný nôž pre svojich priateľov a známych a tak to všetko začalo. V tej dobe ešte nikto ani len netušil aká svetová značka sa z týchto nožov neskôr stane.

Nože prekonali dve svetové vojny a vyrábajú sa v pôvodnom dizajne prakticky dodnes. Na tú dobu mali krásny nadčasový dizajn a skvelé spracovanie.

Firma sa pánovi Opinelovi postupne rozrastala a dopyt po nožoch stúpal. Nože sa začali vyvážať aj za hranice Francúzska až sa z ních nakoniec stala celosvetovo uznávaná kvalitná značka. V súčasnosti sú veľmi obľúbené hlavne ako hubárske nože.

Poďme si tieto Francúzske nože predstaviť dôkladnejšie. Začneme pri rúčke. Rúčka je vyrábaná z jedného kusu bukového dreva. Bezfarebný lak zaručuje odolnosť prírodného materiálu. Nôž sadne do ruky ako uliaty. Čepeľ je zhotovená z kvalitnej karbónovej(uhlíkovej) alebo nerezovej ocele. Čepielka je dosť uzučká ale vcelku pevná a  neuveriteľne ostrá. Tieto nože sú ako žiletky. No nie sú určené na nejakú hrubšiu prácu na páčenie či sekanie zabudnite. Sú to nože zhotovené na rezanie a to im ide až neuveriteľne skvele. Osobne používam Opinel na huby krásne sa mi s ním hríby začisťujú a následne spracovávajú pri krájaní na sušenie.

Menšia video recenzia:

Keď sa budete rozhodovať medzi uhlíkovou či nerezovou čepeľou berte navedomie toto:

Uhlíková čepeľ - Výhody tejto čepele sú, že nám dlží dlhšie ostrie a dá sa ešte o niečo brutálnejšie nabrúsiť oproti nerezovke. Nevýhoda: táto čepeľ je háklivá na vlhkosť a krájanie potravín hlavne zeleniny. Keď ju necháte špinavú či vo vlhkom prostredí začne chytať čiernu patinu. Moja uhlíkovka má už tiež troška čiernu patinu ale nejako mi to neprekáža o nôž sa snažím starať. Vždy po používaní ho očistím a vytriem do sucha. Sem tam čepeľ pretriem jedlým olejom. Čepeľ sa za takúto staroslivosť odvďačí dlhou životnosťou.

Nerezová čepeľ - Výhoda tejto čepele je tá, že je odolnejšia voči korózii. Voči vlhkosti a krájaniu potravín. Nerezová čepeľ ostane stále lesklá ako keď ste si ju kúpili nechytá žiadnu čiernu patinu. To však neznamená, že sa k tejto čepeli máte správať ako prasiatka... Každý nôž je dobré vždy po používaní očistiť a vytrieť do sucha. Odvďačia sa nám dlhou životnosťou.

Proti samovoľnému otváraniu a zatváraniu noža slúži jednoduchá ale 100 percentne účinná otočná poistka.

Nože Opinel sa vyrábajú v rôznych veľkostiach od čísla 2 až po číslo 13 pričom platí, že čím väčšie číslo tým je aj nôž väčší. Najpoužívanejším je určite model s označením 8 s čepeľou dlhou 8,5 cm. Tento model som si zakúpil aj ja. Ceny týchto nožov sú veľmi priaznivé. Po kúpe určite nebudete ľutovať ja som s mojim Opinelom spokojný na 120 percent a každému hubárovi, zálesákovi či turistovi ho jednoznačne odporúčam.

Svoj Opinel si môžete aj "vytuningovať" na drevenú rúčku sa dajú vypáliť rôzne motívy. Postačí nám aj obyčajná pájka a troška šikovnosti.

Ešte by som chcel upozorniť na jeden menší nedostatok. Keď nám nôž navlhne bukové drevo nažije a rúčka ide ťahšie otvoriť až dokým nevyschne tu je jeden trik ako nato :