Mora garberg multi-mount - recenzia:

DSC01367

Rok 2016 nám prináša viacero noviniek obľúbenej značky nožov Mora. Jednou z nich je dlho očakávaný full-tang s názvom Garberg Multi-Mount. Reklamnú tvár mu robí slávny zálesák a expert na prežitie Dave Canterbury.

DSC01391

Na tento nožíček som bol hneď od začiatku veľmi zvedavý, pretože sa mi už z prvých fotiek a videí veľmi páčil. Vďaka eshopu a chalanom z kniland.sk ktorý nôž venovali na recenziu som túto čerstvú novinku pre Vás mohol troška nafotiť, popísať a otestovať. Takže poďme hneď aj na to.

DSC01370

Prvé dojmy: Prvé dojmy sú skvelé. Nôž prišiel zabalený v peknej škatulke na jej bočnej časti sú popísané základné informácie ako:

Dĺžka noža: 229mm

Dĺžka čepeľe: 109mm

Hrúbka čepeľe: 3,2mm

Váha noža: 240g

Keďže už mojimi rukami prešlo viacero nožov Mora môžem povedať, že držať túto Moru je troška iný pocit. Je proste cítiť, že držíte kus poctivého železa a nôž je naozaj fulltang (pre tých čo nevedia je vyrobený z jedného kusu ocele, ktorý prechádza celou rúčkou). Oproti iným Morám je ťažší čo sa mi páči.

DSC01373

Úchop: Nôž sa drží príjemne.  Rúčka je dobre tvarovaná a dobre sadne do ruky(no od firmy Mora som už držal aj nože, ktoré do ruky sadli ešte o niečo lepšie, sedí mi ergonómia modelu Signál). Garberg sa nebude šmýkať ani keď máte mokré ruky čo je pozitívne.

Rukoväť: Rukoväť je vyrobená z Polyamidu/Tpe gumy. Tento "plast" vyzerá byť pevný a kvalitný. Ako som už písal vyššie pozitívum nebude sa šmýkať, je odolný a nenáročný na údržbu stačí opláchnuť vo vode.

DSC01381

Čepeľ: Jedná sa o kvalitnú Švédsku nerezovú oceľ. Tak ako sme u firmy Mora zvyknutý nôž príde výborne nabrúsený (dokáže holiť už od výrobného nabrúsenia). Táto oceľ je veľmi odolná voči korózii a je výborná na krájanie potravín. Nie je háklivá na vlhko ako je to v prípade uhlíkovej ocele. Nôž je dostatočne hrubý 3,2 mm a čepeľ vydrží aj ťažké zaobchádzanie ako sekanie, páčenie, štiepanie atď atď... Ostrie drží pomerne dlho a nie je ťažké nôž po zatupení znova nabrúsiť do pôvodného stavu. Pre docielenie kvalitného nabrúsenia odporúčam po samotnom dobrúsení obťahovať na brezovníku či kožennom opasku. Chrbát čepele je uspôsobený na kresanie s kresadlom. Pri silovom škrtnutí dá kresadlo kvalitnú spŕšku iskier. Kresadlo samozrejme nie je súčasťou tohto noža!

DSC01383

qw

Púzdro a upínanie: Tentokrát máme viacero možností. Garberg ponúka klasické plastové púzdro, ktoré má na spodnej strane dierky na odtok vody. Toto plastové púzdro môžete kombinovať so zacvakávacím klipom, ktorý ma putko na opasok. Poprípade môžete využiť zaujímavé plastové doplnkové uchytenie, ktoré ponúka upnutie noža za pomoci pásov so suchým zipom. Týmto spôsobom si môžete nôž upnúť naozaj kdekoľvek. Napríklad aj na Váš ruksak. Táto možnosť sa mi veľmi páči a Mora zaň odo mňa dostáva pochvalu :-)

DSC01398

DSC01396

DSC01393

Zhrnutie: Skúsim to zhrnúť v plusových a mínusových bodoch nižšie:

Plus:

+ Kvalitná švédska oceľ, výborná rezivosť, výborná odolnosť voči korózii.

+ Full-tang konštrukcia nôž znesie aj ťažké zaobchádzanie ako sekanie, páčenie či štiepanie. Človek sa nebojí, že by ho zničil.

+ Páči sa mi, že nôž pôsobí robustne a je ťažší oproti pôvodným modelom od firmy mora. Dájú sa s ním bez problémov sekať aj hrubšie konáre. 

+ Univerzálne púzdro, páči sa mi viacero možností upnutia.

Mínus:

- Jediným mínusom je vysoká cena. Cena skoro 90 eur za nôž s plastovou rúčkou aj keď je to full tang konštrukcia je proste dosť...Snáď sa to odrazí aj na predajoch a do budúcna Mora začne niečo s cenami robiť. Tie posledné modely sa mi proste zdajú kúsok predražené... 

Čo povedať na záver ? Bez ohľadu na príliš vysokú cenu sa táto novinka More určite vydarila. Verím, že si tento model nájde mnoho svojich fanúšikov, pretože je to naozaj kvalitný kúsok. Práve niečo takéto s poriadnou full-tang konštrukciou v ponuke more chýbalo. Teraz toto miesto vyplnil Garberg tak mu držme palce nakoľko s cenou ktorú mu Mora stanovila to bude mať ťažké.

Pokiaľ si chcete zakúpiť túto novinku nájdete ju v eshope: Kniland.sk alebo v našom eshope na: Zalesackyshop.sk