Mora Kansbol - recenzia:

DSC01608u

Opäť tu máme novinku od švédskej firmy Mora. Tentokrát zameranú hľavne na lovcov, poľovníkov a rybárov. Tento šikovný švédsky nožíček ponúka kvalitnú nerezovú čepeľ v kombinácii s nenápadnou tmavo-zelenou rukoväťou a púzdrom rovnakej farby. Poďme si o ňom napísať troška viac:

DSC01609u

Púzdro: Na výber máte z dvoch variant. Lacnejšia varianta ponúka klasicky plastové púzdro so závesom na opasok. Drahšia varianta naviac ponúka aj multi-zapínanie za pomoci, ktorého nôž môžete nosiť pripnutý na batohu či veste. 

DSC01619u

Rukoväť: Rukoväť je klasicky plastová. Vyrobená z tvrdeného a veľmi pevného polyamidu. Na jej povrchu má protišmykovú úpravu, takže nôž sa nešmýka ani keď máte mokré ruky. Čo sa týka úchopu nôž výborne sadne do ruky a dobre sa s ním pracuje.

DSC01614u

Čepeľ: Pýchou tohto noža je jeho čepeľ. Použitá je švédska nerecová oceľ, ktorá je odolná voči korózii. Výborne sa hodí na prácu s potravinami. Najviac si ju asi budú pochvaľovať lovci, poľovníci a rybári. Čepeľ sa v prednej časti zužuje. Táto zúžená časť výborne poslúži pri jemnej práci. Výborne sa s ňou spracováva mäso. Je vhodná na pitvanie zveriny a rýb a následne samotné spracovávanie úlovku. Na čo si treba dať pozor je zarezanie do kosti alebo buchnutie samotného ostria o niečo tvrdšie (železo, kameň a pod...).  Ak už sa nám aj stane, že zarežeme do nejakej kosti nôž sa pomerne ľahko brúsi a rýchlo nadobúda pôvodnú ostrosť. 

Kompletnú ponuku Mora nožov nájdete na: Kniland.sk

DSC01618u

DSC01615u

Rezivosť na drevo je vynikajúca a rovnako dobre sa Vám budú s nožom krájať všetky bežné potraviny, ovocie a zelenina. S chrbtom noža sa dá krásne škrtať s kresadlom.

DSC01617u 

To by bolo asi všetko z mojho postrehu na tento vydarený model. Jediná vec, ktorá sa mi znova nepáči je stanovená cena. Ako je možné, že pôvodné modely (Outdoor 2000, Signal, Forest, Desert camo) s rovnakou čepeľou sa predávali podstatne lacnejšie? Na to by nám asi mali odpovedať páni od Mori :(

Každopádne bez ohľadu na stanovenú cenu je Kansbol vydarený nôž a osobne ho môžem odporučiť.  Pokiaľ chcete niečo lacnejšie s rovnakou čepeľou mrknite sa na modely, ktoré som spomenul vyššie.  Napr. pri modeli Outdoor 2000 ušetríte cca 10eur.

Moru Kansbol si môžete zakúpiť tu: Kniland.sk