Mora Fishing Classic 54:

2040a

Stará rybárska klasika, to je nôž Mora Fishing Classic 54. Tento model sa výrába už viac ako 50 rokov. Za ten čas si získal priazeň mnohých rybárov. Ponúka kvalitnú Švédsku nerezovú čepeľ, drevennú rukoväť a koženné púzdro s rybárskym motívom. Pokiaľ máte v rodine rybára je to výborný tip na elegantný rybársky darček.

Rybárske nože Mora môžete zakúpiť tu : Nože Morakniv.

 

Ako sadne do ruky?

2039a

Nôž sa drží príjemne a človeku sa s ním pracuje veľmi obratne. Drevenná rúčka mu dizajnovo sadne je to taká "Elegantná klasika". No na druhej strane pri spracovani rýb človek pracuje stále s mokrými rukami. Nôž prichádza do styku s krvou, vnútornosťami. Neviem ako na tom bude drevenná rukoväť po vizuálnej stránke pár rokoch používania. Na údržbu by bola vhodnejšia gumovo-plastová rukoväť, ktorú rýchlo opláchnete pod tečúcou vodou a ktorá je podstatne odolnejšia voči vode oproti drevu. Ale samozrejme drevo tomuto nožu pristane oveľa viac.

 

Čepeľ a jej výdrž:

2038a

Švédska nerezová čepeľ je výborná. Vyniká vysokou odolnosťou voči korózii a výbornou rezivosťou, ktorá sa Vám pri spracovaní rýb bude hodiť. Už od výroby prichádza nabrúsený tak, že sa s ním dá holiť. Pitvať s ním rybu ide ako po masle. Pozor by som dal na kosti! Nakoľko rezanie cez kosti nôž dosť tupí a môže Vám čepeľ poškodiť (náchylná na zúbkovanie). Budete ju potom musieť poriadne prebrúsiť na brúske a vyobťahovať na koženom opasku.

 

Celkové prevedenie a dojem:

2037a

Nôž je pevný a môžete sa doň aj poriadne oprieť. Čepeľ je v rúčke fixovaná pomocou nitou. Na vrchnej strane čepele má zúbky, ktoré slúžia na odstránenie šupín. Osobne to ale nepoužívam a na odstránenie šupín používam nasledujúcu metódu:

Záverečné hodnotenie: Je to stará elegantná klasika, ktorá sa na rybárskom opasku bude krásne vynímať. Kamaráti rybári sa Vás naň budú určite vypytovať, pretože nôž na pohľad proste zaujme. Pokiaľ máte radi klasiku, prevedenie drevo a oceľ tak to pre Vás môže byť to pravé. Rezné vlastnosti na spracovanie mäsa, bežné rezanie drevo, potraviny atď. má vynikajúce.

Ja osobne by som na ryby volil skôr niečo s plastovou rukoväťou. Osobne používam Moru Signál. Myslím, že drevenná rukoväť nie je až tak vhodná na časté pracovanie s mokrými rukami, krvou, a vnútornosťami. Odolnejšia a jednoduchšia na údržbu je plastová rukoväť. Samozrejme dizajnovo to nebude taká pecka ako Mora Fishing Classic 54.