Mora Eldris - Recenzia:

DSC01422l

Dnes tu máme ďalšiu zaujímavú novinku od Švédskej firmy Mora. Jedná sa o model s názvom Eldris. Na tento nožíček som sa veľmi tešil a hneď ako som ho na fotkách zazrel chcel som si ho vyskúšať. Vďaka chalanom z kniland.sk, ktorí ho naskladnili spomedzi prvých na Slovensku si teraz môžete prečítať túto menšiu recenziu.

 

Začnem asi tým pre koho je tento maličký pomocník predovšetkým určený:

DSC01435l

- Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí si sem tam radi niečo z dreva vyrežú určite zbystrite svoju pozornosť. Tento nôž je priam ideálny na hranie s drevom. 

- Ideálny pre ľudí, ktorím sa páčia menšie obratné nože. 

- Pokiaľ sa Vám páči spôsob nosenia na krku.

- Vhodný nožíček na bežné opekačkové akcie.

- Vhodný pre zálesáčky výborne sadne aj do menšej ženskej ruky. Na výber je viacero farebných prevedení.

- Vhodný aj pre hubárov. Výborne sa s ním čistia hlúbiky húb a rovnako dobre sa s ním huby spracovávajú.

 

Čepeľ:

DSC01415l

Čepeľ Eldrisu je vyrobená z kvalitnej Švédskej nerezovej ocele.Hrúbka čepele je 2 mm a jej dĺžka 59 mm. Má zaujímavý výbrus, ktorý sa výborne zakusuje do dreva (tak ako to už u Mori býva zvykom). Čepeľ je odolná voči korózii. Nôž je už od výroby nabrúsený tak, že s nim dokážete holiť. Ostrie má pomerne slušnú výdrž a pomerne ľahko sa brúsi. Výborná čepeľ na spracovanie potravín(krájanie zeleniny, ovocia atď...). Napriek tomu že je čepeľ maličká s nožom sa dá toho porezať naozaj veľa. Najviac ju ocenia ľudia, ktorích baví vyrezávanie.  Čepeľ je uspôsobená aj na kresanie s firesteelom. Z nožom sa naozaj skvele kresá :-)

 

Úchop a rukoväť:

DSC01413l

Rukoväť noža je plastová zhotovená z odolného polyamidu s protišmykovou úpravou. Nôž výborne sadne do ruky a dobre sa drží. Pracuje sa sním veľmi obratne.

 

Púzdro a nosenie:

DSC01426l

Púzdierko je klasicky plastové. Nôž v ňom výborne drží a len tak nevypadne. Na spodu púzdra sú dierky ktoré v tomto prípade slúžia na prevlečenie paracordovej šnúry. Následne tak nôž môžete nosiť na krku. Samozrejme pokiaľ Vám tento spôsob nosenia nevyhovuje môžete nôž nosiť aj vo vačku. Keďže je maličký nie je to problém.

 

Predávané verzie:

 DSC01409l

- Základná lacnejšia verzia obsahuje nôž a plastové púzdierko.

- Drahšia verzia obsahuje navyše aj kožennú poistku, ktorá zabraňuje vypadnutiu noža, paracord šnúru a magneziové kresadlo.

Nôž je dostupný vo viacerých farebných prevedeniach. Mne osobne sa najviac páči zelená a žltá varianta. Pokiaľ máte o tento nôž záujem nájdete ho v eshope: Kniland.sk

DSC01433l

Čo dodať na záver? Myslím, že tento model má svoj potenciál a nájde si množstvo fanúšikov. Mne osobne sa veľmi zapáčil a som rád, že Mora konečne troška zaexperimentovala a vyrobila vcelku zaujímavý model.